Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak zmieniało się Jezioro Mucharskie [ZDJĘCIA]

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Kiedyś była tu ludna wieś a nawet linia kolejowa z wiaduktem, potem pustkowie a następnie ezioro pełne żaglówek, potem znowu pustynia. Jak zmieniało się Jezioro Mucharskie? Kliknij w galerię i zobacz te wyjątkowe zdjęcia.
Kiedyś była tu ludna wieś a nawet linia kolejowa z wiaduktem, potem pustkowie a następnie ezioro pełne żaglówek, potem znowu pustynia. Jak zmieniało się Jezioro Mucharskie? Kliknij w galerię i zobacz te wyjątkowe zdjęcia. Bogumił Storch/Robert Szkutnik/ archiwum
Kiedyś była tu ludna wieś a nawet linia kolejowa z wiaduktem, potem pustkowie a następnie jezioro pełne żaglówek, potem znowu pustynia. Jak zmieniało się Jezioro Mucharskie? Kliknij w galerię i zobacz te wyjątkowe zdjęcia.

Jezioro Mucharskie powstało na terenach gmin Mucharz, Stryszów (obie w pow. wadowickim) i Zembrzyce (pow. suski).

Zbiornik ma pojemność 161 milionów metrów sześciennych i powierzchnię 1035 hektarów. Sztuczne jezioro ma spełniać funkcje przeciwpowodziowe i retencyjne dla, między innymi, Wadowic i Krakowa.

Zapora w Świnnej Porębie jest jedną z najdłużej prowadzonych inwestycji hydrotechnicznych. Już w latach pięćdziesiątych XX wieku powstał pierwszy projekt zagospodarowania terenu. Jej budowę rozpoczęto w 1986; w latach 1988–1992 rozebrano linię kolejową Wadowice–Skawce, która przebiegała na większości terenów planowanych pod zalanie. Z powodu kłopotów finansowych, związanych z przemianami gospodarczymi po 1989, prace się opóźniały. Harmonogram przyjęty przez sejm w 2005 również nie był realizowany. W związku z kryzysem finansowym budowę zbiornika wstrzymano w 2009. W 2010 rząd podjął decyzję o ukończeniu tej inwestycji do roku 2015.

Przez długi czas używano roboczej hydrotechnicznej nazwy Zbiornik Świnna Poręba. Ponieważ w polskim urzędowym nazewnictwie geograficznym zbiorniki sztuczne nazywane są jeziorami, wiadomo było, że nie będzie to nazwa ostateczna. Pojawiła się propozycja nazwania zbiornika Jeziorem Wadowickim, ale sprzeciw wyraziły niektóre gminy, na których terenie znalazł się akwen. W 2013r. gmina Mucharz przygotowała stronę promocyjną powstającego zbiornika, gdzie używana jest nazwa Jezioro Mucharskie, ostatecznie przyjęta w grudniu 2018.

We wrześniu 2016 ostatnia rodzina (sześcioosobowa) mieszkająca w Skawcach na dnie przyszłego zbiornika podpisała ze Starostwem Powiatowym w Wadowicach porozumienie dotyczące dobrowolnego opuszczenia ich domu. Został on w całości przejęty przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, a rodzina przeprowadziła się do mieszkania komunalnego, które zapewniła jej gmina Mucharz.

25 października 2016r. zamknięto drogę łączącą Mucharz z Zagórzem, jeden z ostatnich elementów pozostałych na dnie przyszłego zbiornika. Rozpoczęto fizyczną likwidację trasy, łącznie z dawnym mostem kolejowym nad Skawą.

Potem teren zalano, jednak w 2019 r. wypuszczono wodę m.in. z powodu konieczności zabezpieczenia pobliskich osuwisk. Od kilku miesiący trwa proces ponownego napełniana Jeziora Mucharskiego. Na terenie gminy Stryszów ma powstac plaża.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zobacz, jak zmieniało się Jezioro Mucharskie [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto