Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apel starostów oświęcimskich do wojewody - w dobie pandemii koronawirusa potrzeba więcej karetek pogotowia ratunkowego [ZDJĘCIA]

Monika Pawłowska
Monika Pawłowska
Władze powiatu oświęcimskiego dopominają się o karetki.
Władze powiatu oświęcimskiego dopominają się o karetki. Monika Pawłowska
W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, w trosce o zdrowie i życie mieszkańców, władze powiatu oświęcimskiego chcą dodatkowych dwóch karetek. W piśmie do wojewody domagają się również wydłużenia pracy Zespołu Ratownictwa Medycznego w Brzeszczach do 24 godzin.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Decyzją wojewody małopolskiego Szpital Powiatowy w Oświęcimiu stał się wiodącą placówką w Małopolsce zachodniej w walce z koronawirusem. Z trzech oddziałów wewnętrznych powstał jeden covidowy. Respiratory, które dotarły w paczkach, złożył personel medyczny. Karetek nie przybyło.

Pacjenci godzinami czekają na ich przyjazd, a potem przyjęcie do szpitala. W ostatnich dniach trzykrotnie przyleciał z pomocą śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Krakowa. W jednym przypadku 64-letnia kobieta umarła na ulicy, bo pomoc przyszła zbyt późno. Trwa prokuratorskie śledztwo.

Władze powiatu oświęcimskiego mówią dość

W powiecie oświęcimskim całodobowo funkcjonują dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego w Oświęcimiu i po jednej karetce w Kętach oraz Zatorze. W Brzeszczach funkcjonuje przez 16 godzin od 7 do 23.
Starostowie powiatu oświęcimskiego, domagają się wpisania do planu Państwowego Ratownictwa Medycznego dwóch dodatkowych Zespołu Ratownictwa Medycznego i wydłużenia pracy ekipy pogotowia ratunkowego w podstacji w Brzeszczach do 24 godzin.

- W powiecie oświęcimskim czas dojazdu do zgłoszenia uległ zdecydowanemu wydłużeniu ze względu na wdrożone procedury, jak również  przekształcenie trzech oddziałów szpitalnych na oddziały zajmujące się leczeniem COVID-19, co zwiększa ilość udzielanych świadczeń oraz znacząco wydłuża czas dojazdu do zgłoszeń przez ZRM

- mówi Marcin Niedziela, starosta oświęcimski. - W trosce o zdrowie i życie mieszkańców powiatu oświęcimskiego, Szpital Powiatowy w Oświęcimiu przygotuje ambulanse oraz kadrę medyczną do realizacji zadania ZRM w zwiększonym zakresie, aby nie dochodziło do sytuacji, kiedy w oczekiwaniu na karetkę pacjentka umiera na chodniku, czy ze względu na zbyt długie oczekiwanie na karetkę konieczne jest wezwanie śmigłowca LPR-– dodaje.

Przesłaliśmy do wojewody pytania czy i kiedy postulaty oświęcimskiego samorządu będą możliwe do zrealizowania. Jak również o możliwość przedłużenia pracy karetki w Libiążu (pow. chrzanowski), która jeździ m.in. do chorych w Chełmku. Czekamy na odpowiedź.

FLESZ - Nowa szczepionka położy kres pandemii?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto