MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy park w Oświęcimiu powstanie nad Sołą. To kolejna duża inwestycja na oświęcimskich bulwarach. Zdjęcia, wizualizacje

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Wizualizacja nowego parku nad Sołą w Oświęcimiu, który będzie miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców i turystów
Wizualizacja nowego parku nad Sołą w Oświęcimiu, który będzie miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców i turystów Materiał Urzędu Miasta w Oświęcimiu
Nad Sołą w Oświęcimiu powstanie nowy park o powierzchni blisko 10 hektarów. Na tę inwestycję wartą 19 mln zł miasto zdobyło dofinansowanie w wysokości 12 mln zł z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Budowa "Parku Bulwary" nad Sołą w Oświęcimiu ruszy jesienią tego roku

Jest to kolejna duża inwestycja na bulwarach nad Sołą, która ma podnieść atrakcyjność tego miejsca pod kątem wypoczynku i rekreacji.

- Planty, bo tak dawniej oświęcimianie nazywali to miejsce, ma ogromny potencjał do tej pory niewykorzystany, jeśli nie liczyć głównej alei, po której można spacerować i pojeździć na rolkach. Dobrze więc, że pojawią tutaj kolejne atrakcje - zauważa Janusz Kozłowski, mieszkaniec Oświęcimia.

W oświęcimskim magistracie podkreślają, że inwestycja jest gotowa do realizacji. Po podpisaniu umowy z Małopolskim Urzędem Marszałkowskim ogłoszony zostanie przetarg. Prace mają ruszyć jesienią tego roku i zakończyć w maju 2026 r.

Projekt obejmuje teren od mostu Jagiellońskiego w stronę Piastowskiego do nowo budowanego parkingu przy ul. Bulwary. Będzie zajmował powierzchnię blisko 10 hektarów. Ma zostać zachowany naturalny charakter tego miejsca wzbogacony o nowe drzewa i roślinność oraz atrakcje do zabawy i relaksu.

Przewidziano 105 nowych rodzimych gatunków drzew, w tym między innymi dęby, buki, brzozy i graby oraz różnorodne i kolorowe byliny, rośliny cebulowe, pnącza i trawniki. W części parku powstaną alejki dla rolkarzy, plac wodny, plac z urządzeniami do zabawy dla dzieci i zestawy do rekreacji, a także ścieżka spacerowa po drewnianych podestach wśród roślin, które będą zmieniać kolor wraz z porami roku.

Atmosferę ma dopełniać oświetlenie parkowe i ławeczki. Przygotowany zostanie też wybieg dla psów. Ponadto inwestycja zakłada też przebudowę ulic Przecznej i Parkowej oraz budowę miejsc postojowych dla samochodów i rowerów.

– Chcemy, aby urokliwe, zielone bulwary, które są miejscem wypoczynku stały się jeszcze bardziej atrakcyjne - mówi prezydent miasta Janusz Chwierut.

Pieniądze na nowy park Oświęcim zdobył Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który powstał z myślą o gminach dotkniętych negatywnie skutkami transformacji energetycznej związanej z odchodzeniem od wykorzystania węgla kamiennego w gospodarce. Oświęcim jest jedną z gmin w Małopolsce zachodniej, które mogły starać się o takie wsparcie.

Bulwary nad Sołą w Oświęcimiu zmieniają oblicze

Park Bulwary jest częścią szerszego przedsięwzięcia o nazwie Oświęcimska Przestrzeń Spotkań. W ramach tego projektu powstał już park Pokoju i park na Kamieńcu, a przy ul. Bulwary realizowany jest podziemny parking wraz z otwartą przestrzenią do spotkań i organizacji wydarzeń.

Wspomniany parking, który wkomponowany jest w skarpę, a jego dach będzie częścią tzw. zielonych tarasów przewidziany jest na 160 samochodów. Tarasy, na których będą z ławeczki podczas wydarzeń plenerowych będą spełniać funkcję widowni i tworzyć rodzaj otwartego amfiteatru z widokiem na Sołę. Ta część będzie podświetlona. Koszt przedsięwzięcia ma wynieść ponad 29 mln zł. Na jego realizację miasto pozyskało 13 mln zł z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.

- Bulwary są miejscem spacerów mieszkańców i turystów, dlatego warto zwiększać atrakcyjność kolejnych rejonów w tej przestrzeni – uważa prezydent Oświęcimia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto