MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa elektrowni atomowej w Oświęcimiu nadal aktualna. Trwają konsultacje transgraniczne i powstaje raport bezpieczeństwa

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Elektrownia jądrowa w Oświęcimiu może wyglądać podobnie
Elektrownia jądrowa w Oświęcimiu może wyglądać podobnie GEH SMR Canada - GE-Hitachi Nuclear Energy/Twitter
Na terenie w Oświęcimiu na granicy ze Stawami Monowskimi, gdzie ma powstać mała elektrownia jądrowa, nie dzieje się nic, ale to nie oznacza, że temat "wygasł". Budowa tej elektrowni atomowej jest na etapie konsultacji transgranicznych i powstaje raport bezpieczeństwa. To będzie jedno tego typu przedsięwzięcie na południu Polski. W Krakowie - to już pewne, projekt odłożono "na półkę".

Spis treści

Teren na którym ma powstać Mała Elektrownia Jądrowa (w skrócie - SMR) z "sercem" - reaktorem BWRX-300, to nieużytki za oczyszczalnią ścieków w Oświęcimiu. Dojechać tam można od strony Stawów Monowskich.

Wydana jest ważna decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Projekt budowy elektrowni SMR z reaktorem BWRX-300 w Stawach Monowskich otrzymał w grudniu 2023 roku decyzję zasadniczą od Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

- To decyzja administracyjna otwierająca drogę do procesu licencjonowania i pozyskiwania wymaganych przepisami prawa zgód i decyzji - wyjaśnia dr Dawid Piekarz, Ekspert ds. Transformacji Energetycznej spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE), która ma zająć się budową elektrowni.

Przypomina, że już rok temu, w czerwcu Dyrektor Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska rozpoczął postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla budowy BWRX-300 w Stawach Monowskich. - Konsekwencją tego jest m.in. wszczęcie procedury konsultacji transgranicznych przez GDOŚ – są to pierwsze w Europie konsultacje transgraniczne dotyczące projektu budowy małej elektrowni modułowej SMR - dodaje.

Raport bezpieczeństwa dla elektrowni jądrowej

Równolegle OSGE prowadzi prace dotyczące przygotowania wstępnego raportu bezpieczeństwa – to jeden z kluczowych dokumentów wymaganych przez Państwową Agencję Atomistyki do wydania zezwolenia na budowę obiektu energetyki jądrowej. To raport, w prace nad którym zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób, a OSGE współpracuje w tym zakresie z doświadczonymi specjalistami z USA i Kanady.

Do budowy elektrowni więc jeszcze daleko. Czas budowy reaktora to od 24 do 36 miesięcy, ale zanim dojdzie do rozpoczęcia inwestycji w terenie, trzeba przygotować wiele dokumentów.

Mała elektrownia nie potrzebuje wiele miejsca

Cała instalacja z reaktorem zmieści się na terenie o powierzchni między 8 a 9 hektarów, czyli wystarczył by kwadrat ziemi o bokach 300 metrów. Taką powierzchnię ma np. teren szpitala powiatowego w Oświęcimiu.

Koniec marzeń o elektrowni jądrowej w Krakowie

Firma ArcelorMittal nie wyraziła zgody na realizację małego reaktora jądrowego na jej terenie w Nowej Hucie. - Obiekt, który powstałby w tym miejscu mógłby zasilać w ciepło Nową Hutę. Nie widzimy innej lokalizacji dla takiego przedsięwzięcia – mówił wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Na "tapecie" pięć innych lokalizacji

Oprócz Oświęcimia - Stawów Monowskich, ciągle realne lokalizacje na elektrownie jądrowe to: Włocławek, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Stalowa Wola oraz Warszawa. Ostatnio z tej listy zniknął Kraków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto