Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co kryje się na wawelskim strychu? Nowa atrakcja dla turystów odwiedzających Wawel

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, prof. Andrzej Betlej, zdradził, że istnieje plan organizacji specjalnych oprowadzań dla turystów. Władze muzeum zastanawiają się nad wyjątkowymi pokazami, które mogłyby stać się nową atrakcją dla odwiedzających.

Spis treści

Nowa atrakcja dla turystów

Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, prof. Andrzej Betlej, zaskakuje pomysłem na nową atrakcję. Strych renesansowej rezydencji, dotąd dostępny jedynie dla pracowników, może stać się miejscem specjalnych oprowadzań. „Myślimy o specjalnych pokazach, natomiast to wymaga jeszcze pracy” - mówi dyrektor.

Kraków, widok na zamek Wawel
Wstęp do wcześniej niedostępnych miejsc na Wawelu dla zwiedzających może stać się rzeczywistością, jak sugeruje dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, prof. Andrzej Betlej. Jednak organizacja takich oprowadzań wymaga jeszcze pracy i uwzględnienia kwestii bezpieczeństwa. TomasSereda/gettyimages.com/zdjęcie ilustracyjne

Obecnie strych Wawelu pełni głównie funkcje techniczne, ukrywając w swoich zakamarkach infrastrukturę zasilania, wentylacji i systemy pożarowe. Jednakże konstrukcja stalowa dachu, pochodząca z początków XX wieku, budzi zachwyt ze względu na swoją unikalność.

Wawel — tajemnice zamku

Podczas specjalnego oprowadzania dla dziennikarzy, prof. Betlej podkreśla, że strych to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na Wawelu. Jego konstrukcja, będąca przykładem zabytkowej techniki, budzi zainteresowanie zarówno ekspertów, jak i zwiedzających.

Mapa:

Chociaż regularne zwiedzanie strychu dla szerszej publiczności nie jest możliwe z powodów bezpieczeństwa, władze muzeum rozważają organizację sporadycznych, kameralnych pokazów. „Myślimy o specjalnych pokazach, natomiast to wymaga jeszcze pracy” - zaznacza dyrektor.

Martyna Bulińska, konserwatorka architektury na Wawelu, podkreśla tajemniczość tego miejsca, które nie jest dostępne dla turystów na co dzień. Jednocześnie zachwyca się konstrukcją dachu, będącą pierwszą w Polsce metalową więźbą dachową o takiej skali.

Widok na Wawel zimą
Plany udostępnienia strychu są jeszcze w fazie rozważań, idea taka wzbudza zainteresowanie zarówno ze względu na unikalny charakter miejsca, jak i historyczne znaczenie konstrukcji dachu. Ostateczne decyzje zostaną podjęte po uwzględnieniu aspektów technicznych i bezpieczeństwa. Krzysztof Nahlik/gettyimages.com/zdjęcie ilustracyjne

Strych Wawelu to nie tylko miejsce techniczne, ale również fascynujący zabytek techniki. Konstrukcja stalowa dachu, pochodząca z początku XX wieku, stanowi jedno z najbardziej interesujących dzieł tego typu.

Strych zamku na Wawelu może wkrótce stać się nową, fascynującą atrakcją dla zwiedzających. Pomysł na specjalne pokazy, choć wymaga jeszcze pracy, otwiera przed turystami nowe horyzonty poznawania historii tego wyjątkowego miejsca.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co kryje się na wawelskim strychu? Nowa atrakcja dla turystów odwiedzających Wawel - Strona Podróży

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto