Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dużo firm z Małopolski zachodniej w najlepszej setce województwa. Przychody liczą w miliardach

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Sprawdź które firmy są w TOP 14, jaki mają przychód i ile zatrudniają ludzi >>>
Sprawdź które firmy są w TOP 14, jaki mają przychód i ile zatrudniają ludzi >>>Pixabay
Podczas 20. Forum Przedsiębiorców Małopolski zaprezentowano listę stu najpotężniejszych przedsiębiorstw województwa. Wśród nich jest bardzo dużo firm z zachodniej części Małopolski. Liderami "setki" są TAURON Sprzedaż, Philip Morris Polska Distribution, MAN Trucks, PGE Paliwa oraz Canpack. Firmy z Małopolski zachodniej, które znalazły się wśród najlepszych, przychody liczą w miliardach złotych. To min. oświęcimski Synthos, wadowicki Maspex, Grupa Kęty, Velvetcare z Klucz i Zakłady Górniczo-Hutnicze "Bolesław" z pow. olkuskiego. Na liście jest też firma z Trzebinia zatrudniająca... 30 osób.

TOP 14 firm z Małopolski zachodniej. Jakie mają przychody, ilu zatrudniają pracowników. Kliknij w galerię:

Które firmy znalazły się na kolejnych miejscach? Jakie miały przychody, ile osób zatrudniały? Informacje o tym znajdziecie w raporcie „Złota Setka Małopolskiego”, pierwszym takim w historii regionu, przygotowanym specjalnie dla „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”. Po raz pierwszy został zaprezentowany podczas 20. Forum Przedsiębiorców Małopolski.

Raport "Złota Setka Małopolskiego"

Autorem raportu „Złota Setka Małopolskiego” jest Krzysztof Kaszuba z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. - Wyniki uzyskane przez 100 największych firm regionu w 2022 roku potwierdziły, że małopolskie przedsiębiorstwa, dzięki przedsiębiorczej kreatywności i efektywnej sztuce zarządzania, perfekcyjnie przeszły przez trudny pocovidowy okres i zdecydowana ich większość, a dokładnie 92 ze 100, poprawiła wartość przychodów ze sprzedaży w 2022 r. w stosunku do roku 2021 - podkreśla Krzysztof Kaszuba.

Najlepsi z najlepszych wśród firm

- Wśród 100 największych w 2022 r. małopolskich przedsiębiorstw 59 działało pod adresem w Krakowie. 41 w 31 innych miejscowościach Małopolski. Po trzy w Oświęcimiu, Tarnowie, Nowym Sączu i Wadowicach. Łączna wartość przychodów ze sprzedaży w 2022 r. wszystkich firm z naszej Listy 100 wyniosła 186,8 mld zł i była wyższa o 30,2 proc. w stosunku do 2021 r. - zaznacza Krzysztof Kaszuba, autor pierwszego w historii raportu „Złota Setka Małopolskiego”.

Z Małopolski zachodniej w "Złotej setce" znalazło się 14 firm

Wśród 14 firm w powiatów Małopolski zachodniej (z oświęcimskiego - 6, wadowickiego - 4, olkuskiego - 3 i chrzanowskiego - 1), które znalazły się w raporcie „Złota Setka Małopolskiego” jest taki gigant, jak Synthos, której właścicielem jest najbogatszy Polak Michał Sołowow. Synthos jest wymieniany na miejscu 7 i 18, bo firma dzieli się na wiele spółek. Co ciekawe kolejna spółka tej grupy chce wejść na Polski rynek energetyczny. Orlen Synthos Green Energy planuje wybudować w Polsce sieć małych reaktorów atomowych.

Gigantem jest też wadowicki koncert spożywczy Maspex, który też jest wymieniany na dwóch pozycjach - 10 i 78 oraz Grupa Kęty (miejsca 17, 63, 84), która ma aż trzy "odnogi" w raporcie.

Z powiatu olkuskiego w raporcie wymienione są m.in. Velvet Care i ZGH "Bolesław". Kluczewki Velvet Care, wytwarza popularne papiery toaletowe i wiele innych rzeczy. Velvet Care od wielu lat rozbudowuje się. Teraz w planach ma kupo kolejnej maszyny papierniczej , budowę magazynu i dwóch biurowców. Wartość całego przedsięwzięcia to 363,5 miliona złotych.

O ZGH "Bolesław" z Bukowna w ostatnich latach dużo mówiło się w kontekście zamknięcia kopalni "Pomorzany". Była ona tylko stosunkowo niewielką częścią spółki, która ma jeszcze inne wielkie zakłady - huty w Polsce i kopalnię w Czarnogórze. Rok do roku (2021 do 2022) firma zwiększyła przychody o 116 proc.

Wśród tych gigantów maleńką firmą wydaje się Unimetal Recycling z Trzebini, zajmująca się skupem i recyklingiem katalizatorów. Przy gigantycznych przychodach - pół miliarda złotych w 2022 r. ma zaledwie, wg. rankingu - 30 pracowników.

Złota setka Małopolskiego, te firmy z Małopolski zachodniej znalazły się w raporcie:

 • 7 (miejsce na liście Złotej Setki Małopolskiego). Synthos Dwory 7 Sp. Z o.o., Oświęcim.
 • 10. Grupa Maspex Sp. Z o.o., Wadowice
 • 17. Grupa Kęty SA, Kęty
 • 18. Synthos Styrenics Sp. Z o.o., Oświęcim
 • 21. Zakłady Górniczo-Hutnicze "Bolesław" SA
 • 24. MW Food Sp. Z o.o., Wadowice
 • 30. Velvet Care Sp. Z o.o., Klucze
 • 61. PMN Bobrek Sp.j. Dawid i Paweł Kleszcz Bronisław Koźbiał
 • 63. Alupol Films Sp. Z o.o., Oświęcim
 • 78. Maspex Food Sp. Z o.o., Wadowice
 • 84. Alupol Packaging Kęty Sp. Z o.o., Kęty
 • 88. IMI International Sp. Z o.o., Olewin
 • 91. CMC Sp. Z o.o., Andrychów
 • 93. Unimetal Recycling Sp. Z o.o., Trzebinia

Firmy Małopolski

TAURON Sprzedaż, który znajduje się na szczycie listy w 2022 w Małopolsce roku osiągnął 17,7 mld zł przychodów ze sprzedaży. W tym samym czasie największe polskie przedsiębiorstwo – ORLEN – 277,6 mld zł, a Walmart, zwycięzca rankingu Fortune 500 (największych korporacji USA) – 611,3 mld dolarów.

Druga pozycja przypadła Philip Morris Polska Distribution, firmie specjalizującej się w sprzedaży i dystrybucji wyrobów tytoniowych na polskim rynku. Spółka w 2022 r. uzyskała przychody o wartości 13,2 mld zł, poprawiając wynik z 2021 r. o 16,7 proc.

Trzecie miejsce w rankingu w 2022 r. zajął, produkujący w Niepołomicach pojazdy ciężarowe klasy ciężkiej, MAN Trucks z przychodami 8,8 mld zł. Zatrudniająca 1500 pracowników spółka jest jedną z najnowocześniejszych montowni ciężarówek na świecie, a także największym eksporterem (7,3 mld zł) Małopolski.

Orlen Południe w Trzebini produkuje paliwo ze zużytego oleju

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dużo firm z Małopolski zachodniej w najlepszej setce województwa. Przychody liczą w miliardach - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto