Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Oświęcim. Obchody rocznicy bitwy pod Rajskiem - miejscu największego starcia wojny obronnej 1939 r. na ziemi oświęcimskiej [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Pod pomnikiem w Rajsku odbyły się uroczystości z okazji 82. rocznicy bitwy stoczonej przez polskich żołnierzy z niemiecką dywizją pancerną.  Wśród uczestników był m.in. prawnuk z rodziną – podporucznika Zygmunta Reimschüssla, dowódcy II plutonu 3. Kompanii Obrony Narodowej „Kęty”, który zginął w tym starciu
Pod pomnikiem w Rajsku odbyły się uroczystości z okazji 82. rocznicy bitwy stoczonej przez polskich żołnierzy z niemiecką dywizją pancerną. Wśród uczestników był m.in. prawnuk z rodziną – podporucznika Zygmunta Reimschüssla, dowódcy II plutonu 3. Kompanii Obrony Narodowej „Kęty”, który zginął w tym starciu Gmina Oświęcim / Lech Chodacki
Przy pomniku Nike w Rajsku (gm. Oświęcim) odbyły się obchody 82 rocznicy bitwy stoczonej w pierwszych dniach września 1939 roku po agresji Niemiec na Polskę. W starciu z niemiecką dywizją pancerną zginęło ponad 80 polskich żołnierzy. Podczas uroczystości hołd oddały im m.in. delegacje władz gminy, powiatu, miasta Oświęcim, organizacji i instytucji a także prawnuk podporucznika Zygmunta Reimschüssla, dowódcy II plutonu 3. Kompanii Obrony Narodowej „Kęty”, który zginął w tej bitwie.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Największa bitwa wojny obronnej 1939 roku na ziemi oświęcimskiej

Kilka dni po napaści Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej, 4 września 1939 roku w Rajsku pod Oświęcimiem doszło do bitwy żołnierzy polskich z niemiecką dywizją pancerną.

- Było to największe starcie polskich i niemieckich wojsk na ziemi oświęcimskiej podczas wojny obronnej 1939 roku

- podkreślają historycy.

Ponad 80 polskich żołnierzy zginęło w walkach w rejonie pałacu i budynków folwarku. Co najmniej kilkunastu utonęło, próbując przeprawić się przez Sołę pod ogniem wroga.

Uroczystość przy pomniku Nike w Rajsku

W przeddzień rocznicy tego wydarzenia przy pomniku Nike odbyła się uroczystość, podczas której poległym 82 lata temu polskim żołnierzom hołd oddali przedstawiciele władz gminy Oświęcim z wójtem Mirosławem Smolarkiem oraz przewodniczącą Rady Gminy Bernardyną Bryzek, powiatu oświęcimskiego z wicestarostą Pawłem Kobieluszem, miasta Oświęcim z wiceprezydentem Krzysztofem Kanią, delegacje sołtysów oświęcimskiej gminy, organizacji, w tym Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Sołeckiej Rajska, dzieci z miejscowego przedszkola oraz instytucji z gminy i miasta Oświęcim.

W uroczystości uczestniczyli również krewni – prawnuk z rodziną – podporucznika Zygmunta Reimschüssla, dowódcy II plutonu 3. Kompanii Obrony Narodowej „Kęty”, który poległ w bitwie pod Rajskiem i został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto