Nasza Loteria

Hajduki z Oświęcimia skończyły 55 lat. Taniec i muzyka łączą w zespole kolejne pokolenia. Zobaczcie zdjęcia archiwalne

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Wszystko zaczęło się 1968 roku w Zakładowym Domu Kultury Zakładów Chemicznych Oświęcim, w którym powstał Zespół Regionalny „Hajduki”.
Wszystko zaczęło się 1968 roku w Zakładowym Domu Kultury Zakładów Chemicznych Oświęcim, w którym powstał Zespół Regionalny „Hajduki”. Zbiory Oświęcimskiego Centrum Kultury
Reprezentacyjny Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim „Hajduki” świętuje w tym roku jubileusz 55-lecia działalności artystycznej. Z tej okazji podczas niedawnego Tygodnia Kultury Beskidzkiej zespół został uhonorowany tytułem “Ambasadora Oświęcimia – Miasta Pokoju”. Przejdź do galerii i zobacz archiwalne zdjęcia z działalności zespołu Hajduki działającego na co dzień przy Oświęcimskim Centrum Kultury.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Historia Hajduków zaczęła się w Zakładowym Domu Kultury w Oświęcimiu

Początki Hajduków sięgają 1968 roku, gdy w Zakładowym Domu Kultury Zakładów Chemicznych Oświęcim powołano zespół regionalny. I chociaż początki były spontaniczne i dość szalone, zaowocowały już na początku wyróżnieniem na przeglądzie w Jeleniej Górze.

Przez kolejne lata zespół wystąpił na wielu festiwalach, zarówno w Polsce jak i za granicą. Dzięki pozytywnej weryfikacji polskiej sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (C.I.O.F.F.) „Hajduki” znalazły się w gronie zespołów mogących reprezentować Polskę podczas międzynarodowych festiwali folklorystycznych odbywających się pod auspicjami tejże organizacji.

Dzięki gronu zapaleńców, znakomitych muzyków i tancerzy, zespół działający przy Oświęcimskim Centrum Kultury promuje polski folklor na wielu estradach i uświetnia swą obecnością okolicznościowe imprezy i ważne wydarzenia z życia miasta. W trakcie swojej działalności zespół występował we wszystkich zakątkach kraju oraz w większości państw europejskich.

W swoim repertuarze zespół posiada polskie tańce narodowe oraz pieśni i tańce z regionu: krakowskiego, żywieckiego, rzeszowskiego, lubelskiego, opoczyńskiego, kujawskiego, nowosądeckiego, kurpiowskiego.

Uchwałą Rady Miasta Oświęcim - w 2012 roku zespół zmienił nazwę na Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim "Hajduki".

- „Hajduki” to kilka pokoleń oświęcimian, tworzących zespół, którzy przygodę z tańcem, pieśnią i obrzędami wpisali w swój życiorys jako najważniejsze spełnienie swych duchowych potrzeb, artystycznych ambicji i talentów. To osobliwa misja ocalania tradycji kultury ludowej, podejmowana z radością, ale także z poświęceniem, to powód do dumy i chwały ludzi, którzy przez 55 lat potrafili być twórczy, wierni i oddani zespołowi rozsławiającemu imię Oświęcimia w ojczyźnie i za granicą – powiedział prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut podczas wręczenia statuetki “Ambasadora Oświęcimia - Miasta Pokoju”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto