Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kanonizacja Jana Pawła II. "To okazja do przemiany własnego życia"

Redakcja MM
Redakcja MM
Kanonizacja Jana Pawła II najszybsza w historii
Kanonizacja Jana Pawła II najszybsza w historii Andrzej Szkocki
Rozmowa z ks. kanonikiem dr Sławomirem Zygą, Kanclerz Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej o kanonizacji Jana Pawła II.

>>> Zobacz kanonizację Jana Pawła II na żywo. Transmisja w internecie

- Z jakich etapów składa się proces kanonizacyjny?
- Aby dojść do kanonizacji, należy zacząć od beatyfikacji. Pierwszym etapem jest etap diecezjalny. Po upływie min. 5 lat od śmierci kandydata, biskup może rozpocząć proces beatyfikacyjny przez powołanie postulatora i trybunału, w skład którego wchodzi promotor sprawiedliwości, delegat biskupa, notariusze (zasadniczy i pomocniczy) oraz biegli teologowie i historycy oraz inni specjaliści w miarę konieczności. Zadaniem tej części procesu jest przygotowanie tzw. positio,czyli dokładnego spisania życiorysu kandydata, zbadanie jego wszystkich pism, zebranie świadectw jego życia od świadków tak aby udowodnić heroiczność posiadanych cnót i wyjątkową świętość jego życia lub drogę dochodzenia do tej świętości. W przypadku wyznawców (przypadek Jana Pawła II), oprócz positio o heroiczności cnót i świętości, potrzebny jest cud za sprawą danego kandydata na ołtarze. Do zbadania cudu biskup powołuje dodatkowy trybunał, który działa równolegle i niezależnie od przygotowywania positio, i w skład którego wchodzą dodatkowo (oprócz delegata biskupa, delegata postulatora, promotora sprawiedliwości i notariuszy) biegli w zakresie medycyny. Drugim etapem jest etap w Kongregacji ds. kanonizacyjnych, gdzie przedstawia się positio i opracowanie cudu. Biegli dokładnie badają akta i sprawdzają ich zgodność formalną i teologiczną. Następnie odbywa się dyskusja nad aktami, co w przypadku pozytywnym prowadzi do dekretu o heroiczności cnót i o uznaniu cudu lub dekretu o męczeństwie (przy męczeństwie nie potrzeba cudu). Wówczas pozostaje decyzja papieża, jak i kiedy nastąpi ogłoszenie błogosławionego. W etapie kanonizacyjnym potrzebny jest jeszcze jeden cud, który zdarzył się za sprawą kandydata już po ogłoszeniu go błogosławionym. Wówczas należy powołać trybunał jak przy beatyfikacji. Można powołać nowego postulatora lub może zostać ten sam.

- Czy droga Jana Pawła II do świętości jest najszybszą w nowożytnej historii Kościoła? Jeśli tak to z czego to wynika?
- Jest to niewątpliwie jeden z najszybszych procesów. Świadczy o tym decyzja papieża Benedykta XVI o rezygnacji z pięcioletniego okresu od śmierci do rozpoczęcia procesu. Beatyfikacja nastąpiła w 1 maja 2011 r. Podobna sytuacja miała miejsce przy procesie Matki Teresy z Kalkuty. Zmarła w 1997 i w tym roku Jan Paweł II wyraził zgodę na wcześniejsze rozpoczęcie procesu. W 2002 uznano cud i ogłoszono ją błogosławioną w 2003 r.

- Czy zawsze brany jest pod uwagę cud uzdrowienia za wstawiennictwem błogosławionego?
- Cud nie jest brany pod uwagę tylko w przypadku męczeństwa.

- Czym dla wiernych powinna być kanonizacja Jana Pawła II oraz Jana XXIII?
- Powinna być przede wszystkim motywacją do dobrego poznania ich życia i nauczania tak, aby chcieć postępować podobnie, jeśli chodzi o wierność Jezusowi Chrystusowi i Jego Kościołowi oraz poznać ich nauczanie i próbować wg niego postępować. Zatem powinna być to okazja do przemiany własnego życia i wzrostu w wierze.

Rozmawiał Marek Jaszczyński

Kanonizacja Jana Pawła II


od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto