Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kawiarnia literacka w Oświęcimiu będzie przypominać o Zofii Posmysz, byłej więźniarce obozu Auschwitz-Birkenau, pisarce

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Kawiarnia literacka Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otrzyma imię Zofii Posmysz
Kawiarnia literacka Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otrzyma imię Zofii Posmysz IPN / Maciej Foks
Kawiarnia literacka Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otrzyma imię Zofii Posmysz. Wydarzenie związane jest z 100. rocznicą urodzin byłej więźniarki niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, pisarki i stanowi kolejne upamiętnienie jej postaci w Oświęcimiu.

Uroczystość nadania imienia Zofii Posmysz kawiarni literackiej w Oświęcimiu

W nadchodzącą środę, 23 sierpnia patronką kawiarni literackiej w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży przy ul. Legionów w Oświęcimiu zostanie Zofia Posmysz.

Po uroczystym nadaniu imienia, zaplanowano prezentację filmu pt. „Jaka szkoda, że taka odległość nas dzieli…”. To opowieść o niezwykłej, narodzonej w KL Auschwitz przyjaźni pisarki, autorki słynnej „Pasażerki”, Zofii Posmysz i Marty Sawickiej, która stała się pierwowzorem postaci głównej bohaterki tej powieści.

Przyjaźń obu pań przetrwała nie tylko piekło Auschwitz, ale także wieloletnią rozłąkę i dramatyczne zwroty w życiu obu bohaterek. W rolę Zofii i Marty wcieliły się znakomite i znane aktorki - Ewa Kaim i Beata Paluch. Scenariusz filmu powstał w oparciu o utwory literackie (publikowane i niepublikowane) Zofii Posmysz oraz listy Marty Sawickiej. Jego powstanie było możliwe dzięki ofiarowaniu przez Zofię Posmysz swojego bogatego archiwum Fundacji na rzecz MDSM w Oświęcimiu. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnią Jacek Hołubowski, Mateusz Pliniewicz i Piotr Skupniewicz.

Na uroczystość, która rozpocznie się o godz. 17, zapraszają Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Międzynarodowy Komitet Oświęcimski.

Przeżyła gehennę niemieckich obozów

Zofia Posmysz przyszła na świat 23 sierpnia 1923 w Krakowie. Podczas okupacji uczęszczała na komplety tajnego nauczania oraz kolportowała gazetki konspiracyjne. Niemcy aresztowali ją w kwietniu 1942 r. w Krakowie. Trafiła do więzienia na Montelupich, skąd 30 maja 1942 r. deportowano ją do KL Auschwitz. 18 stycznia 1945 r. została ewakuowana do Ravensbrueck i Neustadt-Glewe. Wyzwolenia doczekała 2 maja 1945 r.

Po wojnie pracowała jako korektorka w redakcji jednej z warszawskich gazet, a następnie w dziale literackim Polskiego Radia. Była autorką książek o tematyce obozowej, m.in. wspomnianej na wstępie „Pasażerki”, przetłumaczonej na kilka języków. Na jej podstawie Andrzej Munk zrealizował film pod tym samym tytułem. Była scenarzystką popularnego słuchowiska radiowego „W Jezioranach”.

Zofia Posmysz zmarła 8 sierpnia 2022 r. w oświęcimskim hospicjum. 18 sierpnia ub.r. spoczęła na cmentarzu komunalnym w Oświęcimiu. Jest patronką prowadzonego przez Powiat Oświęcimski Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto