Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kęty. Dziesięć lat na deskach scenicznych "Minus Jeden" z liceum "Dąbrowskiej"

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Zbiory PZ nr 9 w Kętach
Jubileusz grupy teatralnej "Minus Jeden" w Powiatowym Zespole nr 9 Szkół Ogólnokształcących im. M. Dąbrowskiej w Kętach

Grupa Teatralna "Minus Jeden", działająca w Powiatowym Zespole nr 9 Szkół Ogólnokształcących im. M. Dąbrowskiej w Kętach
nieprzerwanie od 2005 roku obchodziła jubileusz 10-lecia. Uroczystą galę w kęckim Domu Kultury prowadzili absolwenci szkoły: Roksana Woźniak oraz Dominik Gąsior, którzy przez lata swojej nauki szkolnej, angażowali się w działalność artystyczną szkoły. W klimat wspomnień wprowadził publiczność film dokumentujący działalność grupy. Na ekranie kinowym pojawiły się ilustracje fotograficzne i filmowe najważniejszych inicjatyw podejmowanych przez Grupę w ostatnim dziesięcioleciu. Część oficjalną, która rozpoczęła dyrektor szkoły G. Mojżesz-Wlazły, została wzbogacona występami uzdolnionej muzycznie i tanecznie młodzieży. Śpiew (Agata Grzędowska) przy akompaniamencie skrzypiec (Aneta Błasiak), fortepianu (Michał Karpiński), wraz z układem tanecznym (Joanna Płonka) były odzwierciedleniem różnych pasji artystycznych, w których realizuje się młodzież z „Dąbrowskiej”.
- Było nas w sumie prawie stu pięćdziesięciu! W sumie zagraliśmy w 16 dużych spektaklach, nie licząc mniejszych przedstawień. A obejrzało nasze dokonania około 10,5 tys. widzów! – tak podsumowywała dziesięcioletnią działalność grupy Roksana Woźniak.
Ostatnim punktem programu był premierowy spektakl przygotowany specjalnie na tę okazję. Sztuka „Opowieści lasku ardeńskiego” autorstwa Janusza Toczka była pretekstem do rozważań o charakterze współczesnej kultury. Ośmieszone zostały masowość, tandeta, postępujący konsumpcjonizm. Przedstawienie miało tym razem konwencję komediową i choć publiczność śmiała się do łez, podkreślała również po spektaklu, że można było w tym pomieszaniu i poplątaniu gatunków, tematów i konwencji odnaleźć trafną diagnozę współczesnego świata.
- Bardzo cieszy nas, że po tych 10 latach grupa "Minus Jeden" jest rozpoznawalna i pozytywnie odbierana w środowisku lokalnym. Czujemy się spadkobiercami tradycji artystycznych, które w murach obecnej „Dąbrowskiej” goszczą od czasów jej powstania w 1907r. Godna podziwu determinacja, zapał, poświęcenie wolnego czasu przez opiekunów i uczniów charakteryzowała pokolenia, które już odeszły, ale i teraz cechy te są znakiem rozpoznawczym wszystkich członków społeczności „Dąbrowskiej” - mówili młodzi aktorzy.
Jak powiedzieli goście i uczestnicy gali, doceniać należy zaangażowanie w rozwój artystyczny młodzieży wszystkich: władz oświatowych, sponsorów, nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców. W rozmowach kuluarowych założycielki Grupy: Donata Wójcik-Bąbska i Izabela Paszko podkreślały, że nie przypuszczały, że „Minus Jeden” przetrwa próbę czasu, skoro jednak grupa istnieje już dziesięć lat, to należy sądzić, że praca nad rozwijaniem uzdolnień artystycznych młodzieży ma sens.
Wśród gości obchodów byli m. in.: Jarosław Jurzak, wicestarosta oświęcimski, Monika Stalica – naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Oświęcimskiego, Elżbieta Kowalczyk – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach oraz Rafał Ficoń – zastępca burmistrza Gminy Kęty.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto