Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liczba odwiedzających Muzeum Auschwitz-Birkenau w 2020 roku z powodu koronawirusa była prawie pięciokrotnie mniejsza niż w 2019 [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w 2020 roku odwiedziło 502 tysiące osób. To nieomal pięciokrotnie mniej niż w 2019 r.
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w 2020 roku odwiedziło 502 tysiące osób. To nieomal pięciokrotnie mniej niż w 2019 r. Materiały Muzeum Auschwitz-Birkenau
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w 2020 roku odwiedziło 502 tysiące osób. To nieomal pięciokrotnie mniej niż w 2019 r. Ogromny wpływ na spadek liczby odwiedzających Miejsce Pamięci w 2020 r. miała pandemia COVID-19. Z tego powodu muzeum było niedostępne do zwiedzania przez ponad 5 miesięcy. Jednocześnie znacznie wzrosła w ub. roku liczba odwiedzin przez internet.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Z powodu koronawirusa Muzeum Auschwitz nieczynne przez ponad 5 miesięcy

Zdecydowana większość odwiedzających w 2020 r., bo aż 83 procent, poznawała historię Auschwitz z ponad 300 przewodnikami oprowadzającymi po ekspozycji Muzeum w 22 językach.

Z powodu pandemii Muzeum było niedostępne dla odwiedzających przez ponad 5 miesięcy. Zasady i warunki zwiedzania jak i stała ekspozycja historyczna zostały przystosowane do nowych wymogów sanitarnych. Zmniejszona została także liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać na terenie Muzeum. Frekwencja w czasie epidemii stanowiła niecałe 20 procent w porównaniu do analogicznych miesięcy 2019 roku.

Muzeum dziękuje za dotychczasową pomoc i prosi o dalsze wsparcie

Dyrektor placówki dr Piotr M.A. Cywiński podkreśla, że miniony rok był wyjątkowy trudny dla muzeum.

- To zupełnie nieznana wcześniej i wyjątkowa sytuacja. Dramatyczny spadek liczby odwiedzających spowodował poważne załamanie budżetu Muzeum, czego konsekwencją była rezygnacja z wielu priorytetowych inwestycji, działań i projektów. Każdej osobie, instytucji i organizacji, które wsparły nas finansowo w tej ciężkiej sytuacji, bardzo za tę pomoc dziękujemy

– powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

Sytuacja finansowa muzeum nadal pozostaje bardzo trudna. Dlatego placówka cały czas prosi o pomoc i finansowe wsparcie prowadzonej misji.

Długotrwałe zamknięcie Muzeum, czasowe zamknięcia szkół, ograniczenia w podróżowaniu, a także wynikające z tego załamanie budżetu miały ogromny wpływ na działania Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

– Wiele programów i projektów edukacyjnych zostało przeniesionych do przestrzeni internetowych. Niestety z kilku bardzo ważnych zmuszeni byliśmy zrezygnować lub przesunąć ich realizację na inny termin. Najbardziej boli fakt niemożliwości przyjmowania odwiedzających w Miejscu Pamięci

– powiedział dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.

Jak dodaje, mimo tej trudnej sytuacji w placówce nie załamuj a rąk. Ponad 3 tysiące młodych osób z całego świata – w tym 90 procent spoza Polski – uczestniczyło w jednodniowych pobytach studyjnych.

- W pełni został także zrealizowany program „Łączyła ich Niepodległa”. Co ciekawe, rozpoczynał się on jako cykl stacjonarnych pobytów, a rozwinął się w budzącą zainteresowanie uczestników wirtualną podróż do Miejsca Pamięci – dodał Andrzej Kacorzyk.

Miliony odwiedzin przez internet na stronie Muzeum Auschwitz

W dobie pandemii szczególnego znaczenia nabrały działania w przestrzeni internetowej – zarówno w sferze upamiętnienia, jak i edukacji.

Ponad 1,5 miliona osób korzysta z treści publikowanych na oficjalnych kontach Miejsca Pamięci. W przededniu 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz liczba obserwujących angielskojęzyczne konto Muzeum na Twitterze przekroczyła milion, a w samym styczniu 2020 roku nasze tweety wyświetlono ponad 277 milionów razy. Muzeum utworzyło także na twitterze konto polskojęzyczne.

Na stronie internetowej Muzeum Auschwitz w 2020 roku odnotowano ponad 16 milionów odsłon. Warto także podkreślić, iż bardzo wiele osób korzysta z możliwości edukacji online.

O ponad 100 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosło zainteresowanie wirtualną wizytą na stronie panorama.auschwitz.org. W 2020 roku z tej formy poznania autentycznego miejsca, ale też relacji świadków skorzystało prawie 330 tysięcy osób.

Najbardziej pogłębioną formą naszej edukacji w Internecie są lekcje online. Główna lekcja poświęcona historii Auschwitz dostępna jest w wielu językach (angielski, arabski, grecki, hiszpański, niderlandzki, niemiecki, perski, polski, portugalski, węgierski).

Łącznie na stronie lekcja.auschwitz.org znajduje się 26 lekcji w językach angielskim i polskim. Większość z nich jest dostosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto