Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordowa kwota 27,5 mln zł na ratowanie historycznych obiektów w byłym obozie Auschwitz. Prace konserwatorskie na wielką skalę. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Konserwacja baraku murowanego na terenie byłego obozu Auschwitz II Birkenau
Konserwacja baraku murowanego na terenie byłego obozu Auschwitz II Birkenau Muzeum Auschwitz-Birkenau
W Muzeum Auschwitz-Birkenau trwają prace konserwatorskie na wielką skalę. W ub. roku na ratowanie historycznych obiektów na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau przeznaczona została rekordowa kwota 27,5 mln zł. Pieniądze przekazała Fundacja Auschwitz-Birkenau.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Prace konserwatorskie w Muzeum Auschwitz-Birkenau

Dyrektor muzeum i prezes FAB dr Piotr M.A. Cywiński podkreśla, że niemal wszystkie prace konserwatorskie w Miejscu Pamięci finansowane są z jej środków.

Konserwacja budynku łaźni na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz II-Birkenau
Konserwacja budynku łaźni na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz II-Birkenau Muzeum Auschwitz-Birkenau

- Długofalowa stabilność finansowania prac pozwoliła stworzyć rozbudowany zespół specjalistów, rozwinąć działania na niespotykaną dotychczas skalę i realizować prace Globalnego Planu Konserwacji – powiedział prezes Fundacji i dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

Konserwacja butów w zbiorach Muzeum Auschwitz
Konserwacja butów w zbiorach Muzeum Auschwitz Muzeum Auschwitz-Birkenau

Wśród najważniejszych prace zrealizowanych w 2023 r. były m.in. konserwacja dwóch murowanych baraków więźniarskich, kuchni i latryny na terenie Birkenau, prace w ruinach krematorium i komory gazowej nr III skupione na częściach podziemnych obiektu oraz elementach konstrukcji żelbetowych zachowanych w obrębie dawnej hali pieców.

Konserwacja malowideł na ścianie jednego z obiektów historycznych w byłym obozie
Konserwacja malowideł na ścianie jednego z obiektów historycznych w byłym obozie Muzeum Auschwitz-Birkenau

Obok budynków historycznych konserwacja objęła 50 walizek, 1200 butów, 800 naczyń emaliowanych, 30 obiektów tekstylnych oraz 2000 zabytków archeologicznych; jak również konserwacja wybranych nawarstwień malarskich w blokach 11, 15 i 18 w Auschwitz I. Rozpoczęto także prace w baraku murowanym dawnej łaźni obozu kobiecego w Birkenau.

Prace przy zabezpieczeniu bucików dziecięcych
Prace przy zabezpieczeniu bucików dziecięcych Muzeum Auschwitz-Birkenau

W 2023 r. FAB dodatkowo rozpoczęła finansowanie projektu ratowania 8 tysięcy bucików najmłodszych ofiar Auschwitz. Stało się to m.in. dzięki współpracy z Międzynarodowym Marszem Żywych, fundacji Next Generation i prywatnym darczyńcom.

Dokumentacja konserwatorska butów ofiar
Dokumentacja konserwatorska butów ofiar Muzeum Auschwitz-Birkenau

Łączne wsparcie FAB wyniosło do tej pory prawie 126 milionów złotych, a wartość Kapitału Wieczystego Fundacji przekroczyła w 2023 r. 177 mln euro.

Model cyfrowy murowanego baraku więźniarskiego
Model cyfrowy murowanego baraku więźniarskiego Muzeum Auschwitz-Birkenau

Fundacja Auschwitz-Birkenau wspiera projekty edukacyjne

Fundacja podpisała także porozumienie z Tajwanem, dzięki któremu w 2024 r. nadal będzie finansowała specjalny program stypendialny dla konserwatorek z Ukrainy, które z powodu agresji Rosji na Ukrainę zmuszone zostały do opuszczenia własnego kraju i znalazły pracę w Muzeum.

– Z chwilą, w której tempo prac konserwatorskich osiągnęło zamierzony poziom, fundacja rozpoczęła dodatkowe, zupełnie nowe działania, których celem jest wspieranie projektów edukacyjnych. Zadania te nie są finansowane z przychodów z Kapitału Wieczystego – powiedział Wojciech Soczewica, dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Jest wśród nich platforma „Auschwitz in Front of Your Eyes” służąca zwiedzaniu Miejsca Pamięci online z przewodnikiem, a także lekcja internetowa mówiącą o tym, w jaki sposób Miejsce Pamięci zachowuje wszystkie autentyczne pozostałości po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto