Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia. W hołdzie pamięci ofiar w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej [ZDJĘCIA]

BOK
Materiały Instytutu Pamięci Narodowej
Mija 80 lat od zbrodni katyńskiej. Wśród 22 tysięcy polskich jeńców zamordowanych przez NKWD na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego byli m.in. mieszkańcy Oświęcimia, Olkusza, Chrzanowa, Wadowic i innych miejscowości Małopolski zachodniej. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

13 kwietnia w szczególny sposób wspominamy zabitych przez sowieckich zbrodniarzy polskich jeńców w Charkowie, Katyniu, Smoleńsku i Twerze.

Pół wieku ukrywano zbrodnię katyńską

Przez lata PRL była to zbrodnia, którą starano się ukryć. Sowieci przyznali się do zbrodni katyńskiej dopiero 13 kwietnia 1990 r.

Dwa lata później szef Archiwów Państwowych Federacji Rosyjskiej na polecenie prezydenta Borysa Jelcyna przedstawił prezydentowi Polski Lechowi Wałęsie kopie dokumentów z teczki specjalnej.

Dotyczyły one właśnie zbrodni popełnionych w Katyniu, Charkowie i Kalininie (Twerze).

Stało się to dopiero prawie pół wieku po tym, gdy usłyszał o niej świat. 13 kwietnia 1943 r. radio w Berlinie poinformowało o odkryciu masowych grobów polskich w Katyniu. Zbrodnia odkryta przez Niemców miała posłużyć do skompromitowania Stalina i – w konsekwencji – do rozbicia lub przynajmniej osłabienia koalicji antyniemieckiej.

Rządy USA i Wielkiej Brytanii znały prawdę, ale nie były zainteresowane nadawaniem jej rozgłosu, bo zagrażało to sojuszowi z Moskwą w wojnie z Hitlerem.

W 2007 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Więziennej, urzędników i wszystkich innych przedstawicieli polskiej inteligencji, zamordowanych przez reżim sowiecki i pogrzebanych na cmentarzach w Bykowni, Charkowie, Katyniu i Miednoje.

Tablice i Dęby Pamięci

Na terenie Małopolski zachodniej jest wiele miejsc, w których zostały upamiętnione ofiary zbrodni katyńskiej. Tablice z nazwiskami pomordowanych jeńców pochodzących z Małopolski zachodniej znajdują się m.in w kościołach w Oświęcimiu, Kętach. W hołdzie ofiarom zbrodni w wielu miejscowościach regionu posadzono Dęby Pamięci.

W tym roku 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej wypada w czasie pandemii. W związku z tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy powstało wirtualne upamiętnienie tej narodowej tragedii. Wirtualna ekspozycja znajduje się na specjalnie w tym celu przygotowanej stronie internetowej pod adresem: www.80rocznicakatynia.pl.

WIDEO: Trzy Szybkie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska zachodnia. W hołdzie pamięci ofiar w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto