Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolskie Pomniki Historii. Z tych miejsc możemy być dumni! Ostatnio do zacnego grona dołączyło Opactwo Cystersów w Mogile

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Kopalnia soli w Bochni została uznana za Pomnik Historii w 2000 roku. Jest ona najstarszym na ziemiach polskich miejscem wydobycia soli kamiennej - najważniejszej w historii rodzimego górnictwa kopaliny, której pokłady odkryto tu w połowie XIII wieku, kilkadziesiąt lat wcześniej niż w pobliskiej Wieliczce.
Kopalnia soli w Bochni została uznana za Pomnik Historii w 2000 roku. Jest ona najstarszym na ziemiach polskich miejscem wydobycia soli kamiennej - najważniejszej w historii rodzimego górnictwa kopaliny, której pokłady odkryto tu w połowie XIII wieku, kilkadziesiąt lat wcześniej niż w pobliskiej Wieliczce. Adam Brzoza
Minął rok odkąd Nowa Huta została ogłoszona Pomnikiem Historii. To jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Dotychczas w Małopolsce doczekaliśmy się czternastu Pomników Historii - obiektów, z których możemy być dumni. W Krakowie poza Nową Hutą są to: Stare Miasto, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, Kopiec Kościuszki, a od września ubiegłego roku również Opactwo Cystersów w Mogile. Wszystkie Pomniki z Małopolski zobaczycie w naszej galerii.

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Do elitarnego grona mogą trafić dzieła architektury i zespoły zabudowy, zabytki techniki, krajobrazy kulturowe, najpiękniejsze parki i ogrody, miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne, stanowiska archeologiczne, a także cmentarze. Status Pomnika daje obiektowi dodatkowe punkty w przypadku starań jego właściciela o ministerialne bądź europejskie dotacje.

W całej Polsce mamy już 126 Pomników Historii. Status ten jest przyznawany od 1994 roku w drodze rozporządzenia przez prezydenta Polski. Z pełną listą Pomników Historii można zapoznać się TUTAJ.

Uznanie za Pomnik Historii oznacza nadanie danemu zabytkowi lub parkowi kulturowemu szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej. Prezydent RP może uznać za Pomnik Historii zabytek nieruchomy wpisany do rejestru lub park kulturowy o szczególnej wartości dla kultury, w rozporządzeniu określa się także jego granice. Wniosek do prezydenta o wpisanie obiektu na listę Pomników Historii składa minister kultury, po uzyskaniu opinii Rady Ochrony Zabytków.

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolskie Pomniki Historii. Z tych miejsc możemy być dumni! Ostatnio do zacnego grona dołączyło Opactwo Cystersów w Mogile - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto