MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy powiatu oświęcimskiego będą mogli nadal korzystać z prozdrowotnych programów profilaktycznych bezpłatnie. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu podpisana została umowa dotycząca kontynuacji bezpłatnych programów profilaktycznych dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego
W Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu podpisana została umowa dotycząca kontynuacji bezpłatnych programów profilaktycznych dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu / Rafał Lorek
W Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu podpisana została umowa dotycząca kontynuacji bezpłatnych programów profilaktycznych dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Pula zabezpieczona przez powiat na ten cel wynosi 160 tys. zł, ale w razie większego zainteresowania może być wyższa.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Duże zainteresowanie programami w szpitalu w Oświęcimiu

Dyrektor oświęcimskiego szpitala Edward Piechulek podkreśla, że placówka rokrocznie realizuje programy sfinansowane przez Powiat Oświęcimski. - Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem - stwierdził dyrektor Piechulek.

Z kolei starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński przypomniał, że powiat oświęcimski od kilku lat realizuje m.in. program profilaktyczny z zakresu wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

- W tym czasie nowotwór wykryto u kilkudziesięciu osób. W wielu przypadkach podjęto skuteczne leczenie, co uważam za wielkie osiągnięcie tego programu. Pewnie nigdy nie poddałyby się kolonoskopii, gdyby nie ten program skierowany do osób w wieku 40-65 lat - podkreślił starosta.

Inny ważny program dotyczy profilaktyki raka piersi. - Apeluję do pań, by nie bały się skorzystać z badania, bo to nie boli, a może uratować życie. Wykrycie raka piersi we wczesnym stadium w większości przypadków jest wyleczalne - stwierdził wicestarosta Paweł Kobielusz.

W tegorocznym programie profilaktyki z zakresu promocji i ochrony zdrowia prowadzonym przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu, którego dotyczy umowa podpisana przez starostę i wicestarostę z dyrektorem szpitala są następujące działania:

  • 1. „Wczesne wykrywanie raka jelita grubego”. Działanie w zakresie profilaktyki nowotworu jelita grubego. Planowane wykonanie 50 badań kolonoskopii u osób w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego.
  • 2. „PSA – test dla mężczyzny”. Działanie w zakresie profilaktyki raka prostaty. Planowane wykonanie 1000 badań PSA u mężczyzn w wieku od 40. roku życia.
  • 3. „Jak ustrzec się udaru mózgu”. Działanie w zakresie profilaktyki udaru mózgu. Planowane wykonanie 400 badań DOPPLERA tętnic u osób w wieku od 40. roku życia.
  • 4. „Zrób to dla siebie”. Działanie w zakresie profilaktyki raka piersi. Planowane wykonanie 1000 badań USG piersi u kobiet w wieku 25-49 lat.

Koszt działań objętych umową wynosi 160 tys. zł. W przypadku jednak zwiększonego zainteresowania programami profilaktycznymi, Powiat Oświęcimski zwiększy ich finansowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto