Mistrzostwach Polski w pływaniu na długim basenie w Lublinie przyniosły Unii Oświęcim medalowe żniwa i kwalifikację olimpijską

Pływacy Unii Oświęcim mieli wiele powodów do radości w mistrzostwach Polski w Lublinie. Złoto w sztafecie kraulowej na 4x200 metrów zdobyli po pasjonującej walce Fot. Jerzy Zaborski
Z 10 medalami wrócili pływacy Unii Oświęcim z letnich mistrzostw Polski na długim basenie w Lublinie (2021). Zdobyli także kwalifikacje na imprezy międzynarodowe.

Najbardziej spektakularny sukces odniósł Kamil Sieradzki. 19-latek zdobyciem mistrzostwa Polski na 200 metrów stylem dowolnym (1.48,59) wywalczył sobie przepustkę do wyścigu sztafetowego na 4x200 metrów stylem dowolnym w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

- Pojedzie na igrzyska po naukę, żeby w kolejnych walczyć już o coś więcej – uważa trener zawodnika Przemysław Ptaszyński.

Podwójną mistrzowską koronę w stylu zmiennym zdobyła Zuzanna Famulok; na 200 metrów (2.16,82) i 400 metrów (4.51,56). Wynik z krótszego dystansu wymazał rekord Małopolski z...1992 roku.

Brązowy medal na 200 metrów stylem motylkowym zdobyła Zuzanna Nowak (2.16,57), co dało jej jednocześnie złoto wśród młodzieżowców, bo w tej kategorii klasyfikowani są zawodnicy w przedziale od 19 do 23 lat.

Z brązowego „krążka” cieszył się także Wiktor Grzegorczyk **na 1500 metrów stylem dowolnym (15.43,38), co dało mu jednocześnie srebrny medal wśród młodzieżowców. Ten sam zawodnik na 800 metrów stylem dowolnym był na 6. miejscu w kategorii open, ale w młodzieżowcach wywalczył brązowy medal.

Historyczne "złoto" sztafety kraulowej Unii Oświęcim w Lublinie

Mistrzostwo Polski wywalczyła sztafeta 4x200 metrów stylem dowolnym w składzie: Kamil Sieradzki, Jakub Walter, Michał Daszkiewicz i Wiktor Grzegorczyk. Wynik 7.28,60 jest nowym rekordem Małopolski seniorów.

- To pierwsze „złoto” w tym wyścigu w historii oświęcimskiego klubu – zwraca uwagę trener Ptaszyński.

Na pierwszej zmianie przewagę nad resztą stawki wywalczył Kamil Sieradzki. Dzielnie na drugiej zmianie walczył Jakub Walter, który tylko nieznacznie dał się podejść rywalom, ale znów oświęcimianie odskoczyli za sprawą Michała Daszkiewicza, na trzeciej zmianie. Wszystko rozstrzygnęło się na ostatniej zmianie.

- Swoją pierwszą „pięćdziesiątkę” Wiktor Grzegorczyk popłynął rewelacyjnie, ale obawiałem się, że trochę zbyt mocno zaczął, dlatego na pozostałych trzech basenach konkurencja go wyprzedzi. Nie dał się. Na ambicji utrzymał zespół na prowadzeniu, choć na finiszu, na plecach czuł „oddech” aż czterech ekip, chcących go wchłonąć – opowiada Przemysław Ptaszyński.

Srebrny medal zdobyła sztafeta mieszana na 4x100 metrów stylem dowolnym w składzie: Kamil Sieradzki, Jan Więzik, Marta Klimek i Zuzanna Famulok.

Michał Piela na 400 metrów stylem zmiennym (4.26,39) zajął 5. miejsce w klasyfikacji open, ale wywalczył sobie przepustkę do mistrzostw Europy juniorów. Ustanowił także rekord 17-latków w Małopolsce, poprawiając wynik Pawła Korzeniowskiego, ustanowiony 19 lat temu.

Na juniorskie ME pojedzie także Jakub Walter, który przepustkę do nich wywalczył sobie w eliminacjach na 200 metrów stylem dowolnym (1.52,90).

Na seniorskie ME pojedzie także Marta Klimek.