Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mural ozdobi nowe przejście podziemne na stacji w Oświęcimiu. Ma to być historia w pigułce miasta i oświęcimskiej stacji. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Paweł Ziemicki i Sara Sierra Rivera, autorzy muralu podczas pracy w przejściu podziemnym na stacji w Oświęcimiu
Paweł Ziemicki i Sara Sierra Rivera, autorzy muralu podczas pracy w przejściu podziemnym na stacji w Oświęcimiu Bogusław Kwiecień
Nowe przejście podziemne na stacji w Oświęcimiu, której modernizacja dobiega końca, ozdobi mural. Będzie to wyjątkowe malowidło, bo będzie się ciągnąć na całej długości ponad 100-metrowego tunelu i to po obu stronach.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Mural na 200 metrów na stacji w Oświęcimiu

Po jednej stronie będzie przedstawiać pociąg z historią stacji w Oświęcimiu od momentu powstania tutaj linii kolejowej w 1856 roku. Kolejne części będą pokazywać jak zmieniał się oświęcimski dworzec i stacja przez rok 1965 do współczesności.

Po drugiej stronie przejścia znajdzie się historia miasta w pigułce z najważniejszymi datami, wydarzeniami i miejscami.

- Chcemy nawiązać do dziejów Oświęcimia. Przedstawić najważniejsze i szczególnie ciekawe ich elementy. Tak aby turyści, którzy tutaj przyjeżdżają odwiedzić były obóz Auschwitz, przekonali się, że jest to również miasto o bogatej i wielokulturowej historii. Ta część będzie wykonana w barwnej kolorystyce w przeciwieństwie do kolejowej bardziej stonowanej - zaznacza Paweł Ziemicki, który wraz z narzeczoną pochodzącą z Kolumbii Sarą Sierrą Riverą jest autorem powstającego malowidła.

Na muralu znajdą się więc m.in. główne budowle miasta czy produkowany tutaj przed wojną samochód Oświęcim Praga. Będzie także nawiązanie do tragicznego okresu wojny i istnienia obozu w formie drzewa jako symbolu.

Zanim zaczęli malować poznali historię Oświęcimia

Autorzy muralu na co dzień mieszkają w Mińsku Mazowieckim. Jak podkreślają, zanim przystąpili do pracy starali się poznać historię Oświęcimia. Spotkali się m.in. z dyrektor Muzeum Zamek Wiolettą Oleś oraz nawiązali kontakty z pasjonatami historii miasta Mirosławem Ganobisem i Łukaszem Szymańskim.

- To pozwala nam właśnie spojrzeć i pokazać Oświęcim z innej perspektywy - dodaje Paweł Ziemicki ze Studia Happy My Atelier, które maluje mural na zlecenie spółki PORR, głównego wykonawcy modernizacji stacji w Oświęcimiu, inwestycji PKP PLK.

Całe malowidło ma być gotowe za niespełna miesiąc, ok. połowy września.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto