Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przeszło w ręce Województwa Małopolskiego. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, które dotąd było placówką Powiatu Oświęcimskiego, przeszło w ręce Województwa Małopolskiego
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, które dotąd było placówką Powiatu Oświęcimskiego, przeszło w ręce Województwa Małopolskiego Bogusław Kwiecień
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, które dotąd było placówką Powiatu Oświęcimskiego, przeszło w ręce Województwa Małopolskiego. Ponadto samorząd województwa wraz ze Stowarzyszeniem Romów w Polsce utworzy w Oświęcimiu Centrum Historii i Kultury Romów.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nowe możliwości rozwoju dla Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Województwo Małopolskie powiększyło stan posiadania placówek kultury o 24 instytucję. Umowa podpisana dzisiaj, 27 lipca z Powiatem Oświęcimskim przewiduje, że Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przejdzie w ręce województwa od 1 sierpnia br.

Marszałek Witold Kozłowski podkreślił, że przejęcie placówki jest przykładem dobrej współpracy obu samorządów. Podkreślił, że przed muzeum otworzą się nowe możliwości rozwoju.

- Większy może więcej - stwierdził marszałek Kozłowski, nawiązując do budżetu województwa.

Jak podkreśliła Iwona Gibas z zarządu województwa, tegoroczne nakłady na kulturę w Małopolsce wynoszą 433 mln zł i plasują ją w krajowej czołówce pod tym względem.

Także w samym muzeum nie ukrywają, że przejęcie przez województwo przełoży się na lepszą sytuację finansową, która pozwoli na dalszy rozwój działalności badawczo-historycznej, edukacyjnej. Liczą ponadto na szerszą promocję, bo placówka ciągle jest na początku drogi z docieraniem z informacjami o istnieniu i działalności. Województwo ma także większe doświadczenie w prowadzeniu takich placówek. W przypadku powiatu oświęcimskiego MPMZO było jedyną tego typu placówką muzealną tego samorządu.

Muzeum przybliża historię mieszkańców ziemi oświęcimskiej

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej powstało w 2017 roku, aby przybliżać często zapomnianą historię tutejszej ludności, z naciskiem na okres II wojny światowej i okupacji niemieckiej. Wielu jej mieszkańców w tamtym okresie z narażeniem życia własnego i rodzin niosła pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, angażowała się w działalność konspiracyjną. Wielu zapłaciło za to najwyższą cenę. Inicjatywa ich upamiętnienia wyszła wiele lat temu od samych byłych więźniów obozu.

Nowa siedziba placówki wraz ze stałą ekspozycją przy ul. Kolbego w niedalekim sąsiedztwie byłego obozu otwarta została w kwietniu ub. roku. Obiekt ten należy do historycznego zespołu przedwojennych budynków Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940-1944 potocznie zwany „Lagerhausem” wykorzystywany był jako magazyn mąki, kaszy i cukru dla niemieckiej załogi obozu.

List intencyjny w sprawie powstania Centrum Historii i Kultury Romów w Oświęcimiu

Podczas spotkania w MPMZO przedstawiciele samorządu województwa podpisali także list intencyjny w sprawie współdziałania ze Stowarzyszeniem Romów w Polsce na rzecz utworzenia nowej instytucji kultury Województwa Małopolskiego pn. Centrum Historii i Kultury Romów.

- Jest to dla nas historyczna chwila. Nasze starania trwały od wielu lat. Chcemy się dzielić naszą kulturą - powiedział Roman Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce z siedzibą w Oświęcimiu.

Zator to turystyczno-rozrywkowa perła Małopolski zachodniej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto