Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Kętach zaprasza na ogólnopolską premierę niecodziennej wystawy o historii Polski.

bok
W nadchodzącą środę otwarcie niezwykłej wystawy. W muzeum w Kętach będzie można zobaczyć "Historię Polski według komiksu".

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na wyjątkową wystawę. Wernisaż odbędzie się 19 lutego o godz. 17 i będzie to zarazem ogólnopolska premiera wystawy „Historia Polski według komiksu”. - Komiks jest niezaprzeczalnie częścią wielkiej wielokulturowej mozaiki w sztuce czasów, w których przyszło nam żyć. Coraz częściej wykorzystuje się go do opowiadania o przeszłości - zauważa dyrektor kęckiego muzeum Marta Tylza-Janosz. Wstęp wolny.
Inicjatorzy przedsięwzięcia mówią, że wystawa ma nie tylko uczyć, przypominać o faktach i datach, ale także w możliwie atrakcyjny sposób pokazać historię. Wystawa Wojciecha Łowickiego na pewno warta jest zobaczenia. - Ma za zadanie nie nudzić - jak zwykłe podręczniki historii mają w zwyczaju czynić, a zaciekawiać do dalszej przygody z nauką. Dowiemy się tutaj o naszych mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do państw europejskich. Opowiemy o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii - o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych - wylicza Marta Tylza-Janosz, dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego. - Wydarzenia, które chcemy przywołać za pomocą kadrów komiksu będą także prezentować i martyrologiczną część dziejów naszego kraju, gdyż sytuacje i działania oraz niejednokrotnie bohaterskie i patriotyczne czyny stały się zarzewiem wolności, którą możemy się cieszyć dzisiaj - dodaje.
Prezentowane będą prace m.in. Adriana Madeja, Andrzeja Janickiego, Bartosza Słomki, Dagmary Matuszak, Grzegorza Rosińskiego, J. Michalskiego i W. Nawrota, Jacka Fedorowicza, Jakuba Rebelka, Jerzego Wróblewskiego, Krzysztofa Wyrzykowskiego, M. Kobyleckiego, Marka Szyszko, Sławomira Jezierskiego, Witolda Parzydło.
Ekspozycja skierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. - Oglądanie ekspozycji można potraktować jak kolorową lekcję historii. Zapraszamy zatem również całe klasy i zorganizowane grupy. Nie zapominajmy także o - po prostu - miłośnikach komiksu, gdyż na wystawie mamy przykłady najlepszych osiągnięć tej dziedziny sztuki od dzieł pierwszych do powstałych współcześnie - informują organizatorzy.
Dla miłośników kęckiej historii - przygotowano krótki komiks o pobycie I Brygady Legionów Piłsudskiego w Kętach w 1915 r. - Będzie on dostępny bezpłatnie dla wszystkich zwiedzających wystawę. Autorem scenariusza jest Wojciech Łowicki, a rysunków Daniel Baum, wielokrotnie nagradzany za komiks historyczny - dodaje Marta Tylza-Janosz.
Wystawę „Historia Polski według komiksu” będzie można oglądać bezpłatnie do 16 marca w godzinach otwarcia muzeum.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto