Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na zamku w Oświęcimiu samorządy powiatu oświęcimskiego i Andrychowa podpisały wspólny projekt na czasy odchodzenia od węgla [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Spotkanie na zamku w Oświęcimiu przedstawicieli samorządów powiatu oświęcimskiego i gminy Andrychów - partnerów projektu "Zielona oaza innowacji"
Spotkanie na zamku w Oświęcimiu przedstawicieli samorządów powiatu oświęcimskiego i gminy Andrychów - partnerów projektu "Zielona oaza innowacji" Urząd Miejski w Oświęcimiu
Samorządy powiatu oświęcimskiego i Andrychowa przygotowały projekty, których celem jest przygotowanie się do zapowiadanych przez rząd głębokich zmian w górnictwie i stopniowego odchodzenia od węgla. W programie pod nazwą "Zielona oaza innowacji" znalazły się takie pomysły jak m.in.: rozbudowa stref gospodarczych, tworzenie nowych miejsc pracy, wsparcie przedsiębiorczości, budowa farm fotowoltaicznych, pomp ciepła zasilających sieć ciepłowniczą, zakup autobusów zeroemisyjnych czy instalowanie systemów odnawialnych źródeł energii na obiektach miejskich oraz budynkach jednorodzinnych. Wartość przygotowanych zadań sięga 445 mln zł. W poniedziałek w sali reprezentacyjnej Muzeum Zamek w Oświęcimiu odbyło się spotkanie samorządowców, którzy podpisali końcowy dokument, by następnie przekazać go władzom województwa małopolskiego.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Skutki zmian w górnictwie dotkną Małopolski zachodniej

Według rządowych prognoz odejście od węgla w gospodarce nastąpi do 2050 roku. Małopolska Zachodnia jest jednym z sześciu regionów w Polsce, które będą mierzyć się ze skutkami tych przeobrażeń. Może więc liczyć na dofinansowanie unijne w ramach Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Stąd zrodził się pomysł projektu "Zielona oaza innowacji", którego partnerami są: miasto Oświęcim oraz gminy: Chełmek, Polanka Wielka, Oświęcim, Zator, Brzeszcze, Kęty, Przeciszów, Osiek oraz Andrychów.

Wspierają ich miejskie spółki oraz prywatni przedsiębiorcy. Są wśród nich: Centrum Biznesu Małopolski Zachodniej, Miejski Zakład Komunikacji, Komunikacja Beskidzka, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, spółka ENWOS, Fabryka Maszyn i Urządzeń Górniczych OMAG oraz spółki PROTECH i ADAMEX.

– Odejście od węgla i likwidacja wielu miejsc prac w przyszłości to dla samorządów ogromne wyzwanie. Uznaliśmy, że konieczne jest zidentyfikowanie zagrożeń i problemów, analiza tego co możemy zrobić, do czego się przygotować. Udało się wypracować, poprzez dyskusje projekt pn. „Zielona oaza innowacji”

- mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Wartość projektów przygotowanych przez samorządy sięga 445 mln zł

Są wśród nich takie jak m.in. rozbudowa stref gospodarczych, tworzenie nowych miejsc pracy, wsparcie przedsiębiorczości, budowa farm fotowoltaicznych, pomp ciepła zasilających sieć ciepłowniczą, zakup autobusów zeroemisyjnych czy instalowanie systemów odnawialnych źródeł energii na obiektach miejskich oraz budynkach jednorodzinnych to tylko niektóre z projektów, które chcą wdrożyć w kolejnych latach.

- Ważny jest również aspekt społeczny, tworzenie warunków dla młodych, aby podejmując pracę, mogli pozostawić swoje dzieci w żłobkach i przedszkolach

– wyjaśniał Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Na realizację wypracowanych zadań samorządy zamierzają sięgnąć po pieniądze unijne w ramach Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Samorządowcy liczą, że efekt ich wspólnych prac znajdzie akceptację władz Małopolski i finansowe wsparcie z unijnego funduszu.

– Czuję satysfakcję z tego co wykonaliśmy na przełomie tych kilku miesięcy

– mówił burmistrz Chełmka Andrzej Saternus. - Wierzę, że daje to podstawy pod taki mocny fundament budowy aglomeracji oświęcimskiej – zaznaczył.

Dodał też, że „Zielona oaza innowacji” będzie wkładem do Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Małopolski Zachodniej, który Województwo Małopolskie skieruje do konsultacji.

W dokumencie znajduje się kilkadziesiąt projektów ujętych w sześciu obszarach. To wzmocnienie potencjału stref gospodarczych, wsparcie finansowe przedsiębiorców, networking transportowy, zielony ład, społeczny wymiar projektu oraz transformacja przedsiębiorstw okołogórniczych.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto