Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Leśna ekspozycja w Chełmku
Ekspozycja w Chełmku przyciąga coraz więcej miłośników militariów i fortyfikacji z Małopolski, Śląska i innych stron kraju.
- Ogromne betonowe cielska zwożono do lasu Kamionka ok. 2 km od centrum w latach powojennych z terenu dawnej fabryki Baty i pobliskiego osiedla - podkreśla Waldemar Rudyk, dyrektor MOKSiR-u w Chełmku.
Jakiś czas placówka postanowiła ten teren uporządkować i zagospodarować, by w ten sposób przez takie niecodzienne eksponaty zachować i przypominać historię okresu wojny.
W czasie wojny na terenie Chełmka było 40 schronów
Schrony zostały wykonane na rozkaz Niemców w znanym w Chełmku już przed wybuchem wojny zakładzie betoniarskim rodziny Szymutków. W sumie powstało ich 40. W okresie okupacji niemieckiej te budowle „Luftschutz-Splitterschutzzelle” były rozmieszczone w strategicznych punktach na terenie Chełmka, tj. fabryki obuwia i kolonii pracowniczej.
Nie służyły do walki, lecz dawały schronienie osobom, których służba wymagała przebywania na otwartym terenie podczas nalotów (strażnikom, kolejarzom, energetykom, itd.). Poziome szpary w betonowych skorupach nie służyły jako luki strzelnicze, umożliwiały jedynie obserwację terenu.
Po wojnie usuwano je z miejskiego krajobrazu. Ich solidna konstrukcja opierała się próbom kruszenia za pomocą młotów. Naoczni świadkowie twierdzą, że palono w ich wnętrzach ogniska, a rozgrzane ściany polewano zimną wodą. Te zmagania przynosiły również niewielkie rezultaty.
- Ostatnie sztuki zachowały się dzięki temu, że postanowiono je usunąć z miasta przy pomocy dźwigów i ciężarówek, wywożąc do lasu - dodaje Waldemar Rudyk.
Dojazd do ekspozycji w Chełmku od autostrady A4 i drogi wojewódzkiej 780
Ekspozycja w lesie Kamionka znajduje się od strony ul. Jaworznickiej. Można dojechać tutaj zarówno od strony autostrady A4, jak i drogi wojewódzkiej 780. Miejsce ekspozycji wskazują tablice.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Kolej modernizuje drugą linię z Oświęcimia do Krakowa przez Skawinę ZDJĘCIA
- Miejski Ośrodek Sportu w Zatorze będzie sportową wizytówką gminy i Doliny Karpia
- Salezjanie w Oświęcimiu nadają blask zabytkowemu sanktuarium
- Oryginalny mural na dworcu kolejowym w Oświęcimiu na ukończeniu WIDEO
- Piknik wojskowy z okazji 84. rocznicy bitwy pod Rajskiem. WIDEO
- Hokeiści Re-Plast Unii Oświęcim spotkali się z kibicami. WIDEO
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?