Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: budowa nowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pod znakiem zapytania

Monika Pawłowska
W ciasnych pomieszczeniach trudno Sylwii ćwiczyć
W ciasnych pomieszczeniach trudno Sylwii ćwiczyć Monika Pawłowska
Budowa nowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego stanęła pod znakiem zapytania. Tylko troje z radnych z komisji budżetu i rozwoju miasta zagłosowało za zmianą zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli większość rady będzie głosować tak jak członkowie komisji, nadzieje na budowę legną w gruzach.

Ośrodek ma stanąć na działce starostwa przy ul. Bema, między Powiatowym Zespołem nr 2, a "Tawerną". W tegorocznym budżecie powiatu na projekt i wizualizację ośrodka zarezerwowano 300 tys. zł. Postarano się już o fundusze - budowa w 70 proc. ma być sfinansowana z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. By urzeczywistnić marzenia o lepszych warunkach pobytu, nauki i ciężkiej pracy, jaką codziennie wykonują dzieci i specjaliści, by je przywrócić do sprawności, potrzeba tylko zgody radnych miejskich na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego terenu z funkcji rekreacyjnej na edukacyjną.

Tematem zajęli się radni miejscy na komisji budżetu i rozwoju miasta. Z 12 tylko troje zgodziło się na zmianę. Pozostali albo wstrzymali się od głosu, albo sprzeciwili. - To absolutna zbrodnia - mówi Jacek Polak, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. - Radni nie mają pojęcia, jaką krzywdę robią tym dzieciom. Jeśli mamy być skuteczni, musimy poprawić warunki lokalowe, bo specjalistów i sprzęt mamy wysokiej klasy.

Werdyktem głosowania jest zaskoczony również wicestarosta Zbigniew Starzec. - Te dzieci już są pokrzywdzone przez los, dlaczego im jeszcze utrudniać życie? - pyta wicestarosta. - Jeżeli nie zrobiliśmy tego przez 50 lat i teraz nie ma zgody, to nie zrobimy już nigdy.

Poza przewodniczącym komisji Kazimierzem Łakomym, który był przeciwny budowie, bo jak twierdzi, za mało wie na temat, nikt nie przyznaje się, jak i dlaczego tak głosował. - Radny nie ma obowiązku się tłumaczyć - mówi Małgorzata Margol. Jest jeszcze szansa, że do sesji radni przemyślą swoją decyzję.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto