Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Donald Trump na rocznicy wyzwolenia w przyszłym roku?

MMG
Archiwum Polska The Times
27 stycznia 1945 r. został wyzwolony niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Za nieco ponad tydzień odbędzie 74 rocznica tego wydarzenia. W tym roku ma mieć o wiele skromniejszą oprawę niż w przyszłym. W Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz rozpoczynają się już przygotowania do kolejnego wydarzenia.

- Przyszłoroczne obchody będą prawdopodobnie ostatnią półokrągłą rocznicą, w której weźmie jeszcze udział liczna grupa ocalałych, byłych więźniów Auschwitz. Mam nadzieję, że podobnie jak w 2015 r. przyjadą oni tutaj z całego świata - powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

Na uroczystość zjadą także głowy państw z całego świata. Wśród nich wymienia się Donalda Trumpa. Cztery lata temu przyjechali przedstawiciele 50 państw i organizacji międzynarodowych.

Rok 2019 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz będzie przede wszystkim rokiem przygotowań do 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Zaraz po styczniowych obchodach 74. rocznicy w Muzeum pracę rozpocznie specjalny zespół odpowiedzialny za realizację tego szczególnego wydarzenia.

– Rok 2020 będzie też rokiem szczególnym ze względu na dwie rocznice z pamięcią: 20. rocznicę uchwalenia Deklaracji Sztokholmskiej, na mocy której powstała Grupa Robocza do Międzynarodowej Współpracy w Dziedzinie Edukacji, Pamięci i Badań nad Holokaustem, dziś International Holocaust Remembrance Alliance; oraz 15. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście. Oba te wydarzenia miały symbolicznie miejsce właśnie 27 stycznia, w dniu rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Dlatego też główne światowe obchody organizowane będą w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau – podkreślił Piotr Cywiński.

Organizatorami obchodów rocznicowych będą tradycyjnie Międzynarodowa Rada Oświęcimska oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

- W ciągu całego roku na specjalnej rocznicowej stronie internetowej, która zacznie działać w lutym, informować będziemy o kolejnych elementach obchodów oraz wydarzeniach towarzyszących. O kontakt prosimy każdego, kto chciałby wesprzeć finansowo to wielkie wydarzenie upamiętniające ofiary Auschwitz - można przeczytać na stronie internetowej Muzeum.

Wzorem 70. rocznicy wyzwolenia nad Bramą Śmierci byłego obozu Auschwitz II-Birkenau zostanie ustawiony specjalny namiot. W 2015 r. na obchodach obecnych było obecnych przede wszystkim prawie 300 byłych więźniów z Polski i z wielu innych krajów świata. Słów świadków słuchali liderzy ponad 50 państw i organizacji międzynarodowych. Tego dnia w Miejscu Pamięci obecni byli też delegaci diaspory żydowskiej na czele z przewodniczącym Światowego Kongresu Żydów Ronaldem S. Lauderem. W obchodach uczestniczyło też wielu przedstawicieli instytucji zaangażowanych na całym świecie w pracę na rzecz pamięci o Zagładzie i niemieckich obozach koncentracyjnych.

Na wydarzenie to akredytowało się ponad 1000 dziennikarzy z całego świata. Oficjalny telewizyjny sygnał, który transmitowany był na żywo na cały świat, wyprodukowała Telewizja Polska S.A. Skorzystało z tego ponad 250 telewizji z wielu krajów. Wedle zebranych danych, obchody oglądało na żywo ponad pół miliarda osób.

WIADOMOŚCI Z MAŁOPOLSKI ZACHODNIEJ

WIDEO: Krótki wywiad. Zamienili Sycylię na osiedle z wielkiej płyty, bo Kraków jest piękny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oświęcim. Donald Trump na rocznicy wyzwolenia w przyszłym roku? - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto