Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Pracownicy urzędu i miejskich placówek skarżą się na wyjątkowo niskie zarobki. Na jakie podwyżki mogą liczyć w przyszłym roku?

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Pracownicy urzędu miasta i miejskich placówek w Oświęcimiu skarżą się na niskie zarobki
Pracownicy urzędu miasta i miejskich placówek w Oświęcimiu skarżą się na niskie zarobki Archiwum Gazety Krakowskiej
Sprawa wysokości wynagrodzeń w Urzędzie Miasta w Oświęcimiu i podległych mu miejskich placówkach ciągnie się od dłuższego czasu. Ich pracownicy skarżą się na wyjątkowo niskie zarobki. Opinie te podzielają opozycyjni radni z klubu PiS, wnioskując o ujęcie w budżecie miasta na 2023 rok podwyżek w wysokości 1000 zł na każdego pracownika.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wniosek radnych PiS w Radzie Miasta w Oświęcimiu

Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości: Waldemar Łoziński, Jakub Przewoźnik i Krzysztof Kuczek wystąpili do prezydenta Janusza Chwieruta z wnioskiem o zaplanowanie w projektowanym budżecie miasta Oświęcim na przyszły rok podwyżek dla pracowników Urzędu Miasta, a także placówek miejskich: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Dziennego Domu Pomocy, Środowiskowego Domu Samopomocy, Oświęcimskiego Centrum Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Zamek, Zarządu Budynków Mieszkalnych, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz pracowników administracyjnych szkół i przedszkoli. Wyliczyli, że ich wysokość powinna wynosić 1000 zł brutto od stycznia 2023 dla każdego pracownika.

- Pracownicy miejskiej sfery budżetowej w Oświęcimiu mają wyjątkowo niskie zarobki. Wiadomo o tym jest od wielu lat. Ponadto sami pracownicy Urzędu Miasta oraz miejskich jednostek sygnalizowali nam problem niskich wynagrodzeń, wielokrotnie prosząc o pomoc. Podwyższenie stawek wynagrodzeń urzędników jest niezbędne i pilne - uważają radni PiS.

Będą podwyżki, ale na razie nie wiadomo jakie

Prace nad budżetem miasta na 2023 r. zostały rozpoczęte, ale jak twierdzi prezydent Chwierut do momentu uzyskania wiążącej informacji z Ministerstwa Finansów na temat dochodów miasta z tytułu udziału w podatkach CIT i PIT nie ma możliwości podjęcia ostatecznej decyzji o wynagrodzeniach.

- W budżecie państwa na 2023 rok średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej został ustalony przez Rząd RP na poziomie 7,8 proc. Będziemy starali się, by wzrost wynagrodzeń we wszystkich jednostkach budżetowych nie był mniejszy niż wskaźnik rządowy - zapowiedział prezydent Oświęcimia w piśmie skierowanym ostatnio do pracowników MOPS-u domagających się godnych zarobków.

Jednocześnie, jak dodał, władze miasta muszą pogodzić interes pracowników sfery samorządowej i ich oczekiwania wzrostu wynagrodzeń z prawidłowym zabezpieczeniem funkcjonowania miasta, szczególnie w sytuacji gigantycznego wzrostu kosztów energii elektrycznej, gazu, ciepła oraz oczekiwań mieszkańców w zakresie różnego rodzaju inwestycji w przestrzeni miasta.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto