Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: wybiorą najlepszą książka dla dzieci

Redakcja
Po raz 20. Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu będzie nagradzać najlepszą polską książkę dla dzieci młodszych. Program promuje wartościową polską literaturę dla dzieci i pozwala spojrzeć na bibliotekę nie tylko z pozycji miejsca gromadzącego skarby kultury narodowej i regionalnej, ale także miejsca – organizatora wydarzenia literackiego.

Dodatkowo projekt Nagrody Literackiej w Oświęcimiu znalazł uznanie i akceptację ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, który przyjął honorowy patronat nad tym wydarzeniem.

Podstawowym założeniem projektu jest wyłonienie najlepszej polskiej książki dla dzieci młodszych. Działaniom towarzyszą formy zachęcające czytelników do rozwijania zainteresowań i aktywnego uczestnictwa w kulturze. Mają one wzbogacić Święto Książki Dziecięco-Młodzieżowej, jakim jest ceremonia wręczenia statuetki Koziołka Matołka.

Dzisiaj książka często rywalizuje z telewizją, grami komputerowymi, kinowymi superpodukcjami. To media kształtują świadomość kulturalną, wyznaczając trendy, lansując często modę na przeciętność i bylejakość. My, bibliotekarze jednak cenimy sobie wartość słowa pisanego. Stąd Nagroda Literacka i wyróżnianie oraz wybór najlepszych książek dla dzieci i młodzieży traktujemy jako swoją misję – mówią bibliotekarze.

Zamysłem organizacji Nagrody Literackiej jest uświadomienie i uzasadnianie potrzeby rozwoju mądrej polskiej literatury dziecięcej, często zapomnianej i głęboko ukrytej wśród kolorowych czasopism, telewizji i internetu. Kilka lat istnienia tego projektu utwierdza nas w przekonaniu, że warto go nie tyle kontynuować, ale rozwijać i wzbogacać o nowe formy zachęcające do czytania.

Należy także zaznaczyć, że Nagroda Literacka im. K. Makuszyńskiego, to nie tylko wybór wartościowych książek, ale także szeroko zakrojona działalność dydaktyczna. W każdej edycji nagrody promujemy nowatorskie formy popularyzowania wartościowej literatury, przygotowując takie działania, które znajdują się w sferze zainteresowań młodych użytkowników, a potem czytelników naszej biblioteki. Tegoroczny pomysł warsztatowy włączający w te działania Uniwersytet Bibliotecznych Żaków, nawiązuje do nominowanych w ubiegłym roku książek, zarówno na płaszczyźnie literackiej, jak i pozaliterackiej. Stąd pomysły na ciekawe popularnonaukowe zajęcia warsztatowe dla najmłodszych dotyczące biologii, historii czy techniki, które pomagają uwrażliwiać i kształtować światopogląd młodych ludzi opierając się na wartościowej literaturze.

Podsumowanie działań i wręczenie 20. nagrody odbędzie się 17 października 2013 r. na które już dziś zapraszamy. Szczegółowe informacje na bieżąco zamieszczamy na stronie internetowej i fanpage'u Galerii Książki.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto