Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: wycięto już drzewa pod lądowisko dla helikopterów

Leszek Pniak
Marcin Brzeczkowski cieszy się z nowoczesnego lądowiska dla helikopterów, chociaż nie ukrywa, że drzew mu szkoda
Marcin Brzeczkowski cieszy się z nowoczesnego lądowiska dla helikopterów, chociaż nie ukrywa, że drzew mu szkoda Leszek Pniak
Za niespełna miesiąc przy szpitalu powiatowym w Oświęcimiu zostanie otwarte lądowisko dla śmigłowców. Jest to drugie w całej Małopolsce - po Tarnowie (przy Szpitalu im. św. Ludwika) - takie miejsce, gdzie śmigłowce będą mogły lądować także w nocy. Jego lokalizacja budzi jednak kontrowersje. Aby karetki powietrzne mogły swobodnie siadać trzeba było wyciąć prawie 200 drzew.

- Zaskoczyła mnie ta liczba. Myślałem, że tam zostanie wyciętych góra 20 drzew - mówi Andrzej Ścierski, członek zarządu Towarzystwa na rzecz Ziemi w Oświęcimiu. - Zbadam tę sprawę, bo takie duże wycinki nie powinny mieć miejsca.

Jak tłumaczy dyrekcja szpitala w Oświęcimiu, wycinka była konieczna, ponieważ bez niej lądowanie śmigłowców - zwłaszcza nocą - byłoby zagrożone.
- Lądowisko położone jest blisko szpitala, a tu roślinność była zbyt bujna - tłumaczy Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektorka szpitala.

Budowa lądowiska w Oświęcimiu ma wzmocnić tutejszy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Przez gród nad Sołą przebiega przecież droga krajowa nr 44, a to właśnie na niej dochodzi do wielu niebezpiecznych wypadków.

- To ważna inwestycja. W wielu przypadkach, gdy dochodzi do wypadków drogowych, o przeżyciu decydują minuty - mówi Marek Chodań, pacjent ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. - Karetka utknie w korku, a śmigłowiec dotrze do szpitala w kilka minut.

Za miesiąc pierwsze medi-coptery będą mogły lądować na szpitalnym lądowisku w no-cy, dotychczas było to niemożliwe. Wszystko przez to, że teren był nieoświetlony.

Mieszkańcy powiatu oświęcimskiego, których zapytaliśmy o zdanie w sprawie wycinki drzew, w większości twierdzą, że to dobra decyzja.
- Czasami sekundy mogą uratować życie. Czy drzewo jest ważniejsze, od życia ludzkiego? - pyta Marcin Brzeczkowski.

Lądowisko będzie położone w odległości 50 metrów od szpitala. Podczas lądowania śmigłowca cały teren będzie rzęsiście oświetlony i odpowiednio oznakowany.

Do lecznicy wybudowana zostanie specjalna droga, którą pacjent będzie już przewożony karetką.
Już w trakcie lotu zespół lekarzy w szpitalu będzie informowany, jakich obrażeń doznał poszkodowany i czy wymaga natychmiastowej operacji.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolsce
60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na www.szumowski.eu

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto