Pływackie mistrzostwa Małopolski pod dyktando SMS Galicji Kraków, Unii Oświęcim i Solnego Miasta Wieliczka. WIDEO

od 16 lat
Kacper Duda i Julia Smurzyńska (oboje SMS Galicja Kraków) zostali mistrzami Małopolski w pływaniu na krótkim basenie (kategoria open). Impreza odbyła się w Oświęcimiu. Startowało 175 zawodników z 24 klubów.

Dla wielu zawodników mistrzostwa były formą przygotowań do grudniowych mistrzostw Polski, seniorskich i młodzieżowych, dlatego w Oświęcimiu nie oczekiwano rewelacyjnych wyników, w okresie wciąż ciężkiej pracy.

Dodatkową atrakcją mistrzostw były wyścigi sprinterskie systemem pucharowym, „skin race”, polegające na tym, że wyścig finałowy rozpoczynała ósemka zawodników, a po każdym starcie stawka topniała o połowę, aż wyłoniono dwójkę finalistów, a spośród nich mistrza. Między wyścigami zawodnicy mieli tylko dwie minuty na odpoczynek. Zatem walka o mistrzostwo, spośród ostatniej dwójki, wymagała nie lada wysiłku.

W Oświęcimiu rozegrano mistrzostwa Małopolski w pływaniu na krótkim basenie

Na 50 metrów kraulem w takim właśnie wyścigu triumfował Mateusz Konieczny z Nika Sport Team Kraków, przed Ilią Zozulia z Unii Oświęcim. Na tym samym dystansie i stylu wśród dziewcząt wygrała Julia Smurzyńska z Galicji Kraków przez Aleksandrą Judą z Unii Oświęcim.

Wśród grzbiecistów (50 m) najlepszy był Mateusz Hańderek z Galicji Kraków, a wyprzedził klubowego kolegę Oliwiera Nowakowskiego.
W wyścigach pań wygrała Julia Smurzyńska z Galicji przed Adą Skrzypek z AZS AGH Kraków.

Walkę wśród żabkarzy (50 m) była wewnętrzną sprawą oświęcimian. Wygrał Bartosz Loter, wyprzedzając Wiktora Wiśniewskiego. Wśród kobiet wygrała Ewa Wrona z Jasienia Sucha Beskidzka, a wyprzedziła Magdalenę Lechowską ze Śląska Wrocław.

W stylu motylkowym (50 m) zwyciężył Mateusz Konieczny (Nika Sport Team Kraków), pokonując w finale Dominika Woźnickiego z Unii Oświęcim. Wśród pań pierwsze dwa miejsca rozdysponowały zawodniczki SMS Galicji Kraków. Wygrała Anna Sobaszek przed Hanną Młotek.

Jeśli chodzi o indywidualne wyniki, to w grupie chłopców 15- i 16-letnich wygrał Mateusz Konieczny z Nika Team Sport Kraków. Wyprzedził oświęcimian Wiktora Wiśniewskiego i Jakuba Krupę.

Wśród dziewcząt w tej samej kategorii wiekowej, wygrała Maria Łakoma z SMS Galicji Kraków. Wyprzedziła duet oświęcimianek Barbarę Sowę i Marię Wronę.

W grupie 14 letnich chłopców najlepszy był Wojciech Boryś z Unii Oświęcim, wyprzedzając Franciszka Kusza (Galicja Kraków) i Wiktora Wojtala, także z Unii Oświęcim.

W grupie dziewczynek wygrała oświęcimianka Gabriela Karkocha. Wyprzedziła klubową koleżankę Olgę Kiszczak i Gabrielę Gościńską z Galicji Kraków.

W klasyfikacji medalowej zwyciężył SMS Galicja Kraków, wyprzedzając Unię Oświęcim i Solne Miasto Wieliczka.