Pływacy Unii Oświęcim brylowali w Grand Prix Małopolski w Krakowie

Wojciech Ulatowski  (z prawej) wygrał klasyfikację wśród 16-latków.
Wojciech Ulatowski (z prawej) wygrał klasyfikację wśród 16-latków. Fot. Jerzy Zaborski
Dorobek 71 medali (33 złote, 19 srebrnych i 19 brązowych) ustawił Unię Oświęcim na szczycie w klasyfikacji klubowej siódmej rundy Grand Prix Małopolski w pływaniu, rozegranym w Krakowie.

Oświęcimianie wyprzedzili krakowskie kluby SMS Galicję (65 medali – 24 złote, 26 srebrnych i 15 brązowych) oraz MKS Jordan (16 medali – 7 złotych, 6 srebrnych, 3 złote).

Pływacy Unii byli w czołówkach klasyfikacji indywidualnych. Wśród 16-latków zwyciężył Wojciech Ulatowski, wyprzedzając klubowego kolegę Bartłomieja Hojdę. Z kolei w kategorii 15-latków wygrał Mikołaj Kempa przed innym zawodnikiem Unii Rafałem Fiedosiukiem. W najmłodszej kategorii wiekowej (14 lat) wygrał oświęcimianin Andrzej Michalczyk.

Wśród 16-letnich dziewcząt druga była oświęcimianka Adrianna Mendyk. W rok młodszej kategorii na najniższym stopniu podium stanęła Natalia Kuś. Najlepiej oświęcimianki wypadły w kategorii 14-latków, zajmując cztery miejsca w pierwszej piątce. Wygrała Katarzyna Kołodziej, wyprzedzając klubową koleżankę Natalię Węgrzyn. Kolejne miejsca, ale już poza podium, przypadły innym zawodniczkom Unii, czyli Marii Wojciechowskiej i Justynie Pisarek.

Być może niektórych dziwi, że oświęcimskich pływaków zabrakło w najstarszej kategorii, 17+. Jednak sztab szkoleniowy postanowił ich oszczędzić na prestiżowy Silesia Cup, zaplanowany w Katowicach w pierwszy weekend lutego.

- Dla naszych zawodników był to pierwszy start od zakończenia grudniowych startów sprawdzających dla młodzieży i seniorskich mistrzostw Polski _– tłumaczy Alicja Woźnicka, jedna z trenerek Unii podczas zawodów w Krakowie. - _Jesteśmy znowu w fazie ciężkiego treningu, więc w stolicy Małopolski nie oczekiwaliśmy rewelacyjnych wyników, bo nie ten czas.

W Unii zabrakło kilku wiodących zawodników, zwłaszcza chłopców, którzy mogliby jeszcze bardziej wyśrubować jej medalowy dorobek. _- Plaga chorób mocno nas ostatnio zdziesiątkowała, więc nie było sensu wystawiać do walki osłabionych zawodników _– tłumaczy trenerka.

Dla oświęcimskiej młodzieży docelowe są marcowe mistrzostwa Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Grand Prix Małopolski było startem kontrolnym, pozwalającym na pierwszy obraz i ewentualne korekty w przygotowaniach. -_ Próbą generalną przed walką o młodzieżowe mistrzowskie tytuły będzie Grand Prix Polski w Kozienicach _– kończy trenerka Woźnicka.