Spis treści
Rysy: pogoda potrafi być kapryśna

CC BY 2.0Flickr.com / Kārlis Dambrāns / CC BY 2.0
Pogoda w Tatrach potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie, dlatego tak ważne jest, aby przed każdym wyjściem w góry dokładnie sprawdzić warunki atmosferyczne panujące na szlakach. Rysy nie są tu żadnym wyjątkiem – na szczęście turyści wybierający się w góry mogą skorzystać z kilku źródeł, by nie zaskoczyć się podczas wycieczki.
Jak sprawdzić pogodę na Rysach?
Każde wyjście na tatrzański szlak powinno być poprzedzone zorientowaniem się w warunkach pogodowych – taką możliwości oferuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Na stronie internetowej TOPR można znaleźć nagrania z kamer umieszczonych w strategicznych punktach turystycznych Tatr.
Na Rysy od strony polskiej prowadzi czerwony szlak, który przebiega od schroniska nad Morskim Okiem. Jedna z kamer TOPR ulokowana jest tak, by turyści mogli zobaczyć tatrzańskie jezioro oraz Rysy, co pozwala sprawdzić pogodę w momencie rozpoczęcia wspinaczki.
Dokładne parametry pogodowe na Rysach (prędkość wiatru, temperaturę, wilgotność oraz opady) można sprawdzić na stronie internetowej IMGW-PIB (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy). Tam znajdziecie również prognozę pogody na nadchodzące godziny i następny dzień.
Poniżej przykładowa prognoza pogody dla najwyższego polskiego szczytu na 19 i 20 września 2023:

Ostrzeżenia IMGW umożliwiają także zaplanowanie wyjścia w góry tak, by nie natknąć się na burzę. Jak to sprawdzić? W dolnym lewym rogu strony z prognozą pogody wystarczy kliknąć w kafel „Prognozy burzowe”. Jeżeli miejsce, do którego mamy zamiar się udać (w tym przypadku Rysy) nie uzupełni się automatycznie w kaflu wyszukiwania, można wpisać lokalizację ręcznie.
Prognoza burzowa na Rysach na 19 września 2023:

Prognozę pogody w krajowych Tatrach publikuje na swojej stronie internetowej także Tatrzański Park Narodowy.
Pogoda w Tatrach słowackich
Pogodę na Słowacji monitoruje w Słowacki Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (SHMÚ). Horska Zachranna Sluzba (HZS) to słowacki odpowiednik TOPR. Na portalu prowadzonym przez HZS również możliwe jest sprawdzenie pogody w różnych zakątkach Tatr słowackich (i nie tylko).

Do dyspozycji turystów są także kamery (które pozwalają na obserwowanie warunków pogodowych w czasie rzeczywistym) oraz mapy skupiające informacje o temperaturze, opadach, sile wiatru, a nawet opadach śniegu.
Warto pamiętać, że pomoc HZS jest płatna.
Słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe (Horska zachranna služba) za przeprowadzane akcje ratownicze pobiera opłaty. Obejmują one techniczną stronę akcji ratowniczej, czyli przybycie ratowników na miejsce wypadku, użycie skutera śnieżnego, samochodu lub helikoptera. Pomoc medyczna jest natomiast bezpłatna. Koszty pomocy ponoszą także narciarze, jeżeli odnieśli obrażenia poza wyznaczonymi trasami narciarskimi. Koszty akcji poszukiwawczych i ratowniczych pokrywają tylko specjalistyczne ubezpieczenia, które obejmują turystykę górską, wspinaczkę, alpinizm itp. Możemy je wykupić w polskich lub słowackich firmach ubezpieczeniowych – czytamy na stronie MSZ.
To kolejny powód, który być może skłoni niektórych do sprawdzenia pogody, zanim wybiorą się na szlak.
Najlepsze aplikacje na wycieczkę w góry
Warunki panujące w górach szybko się zmieniają, dlatego tak ważne jest monitorowanie ich nie tylko przed wyjściem, ale też w trakcie wyprawy. Oto aplikacje, które na pewno okażą się przydatne podczas wycieczki na Rysy:
- Pogoda – Accuweather, Meteoblue, Monitor Burz
- Nawigacja – Accurate Altimeter, Locus Map, Mapa turystyczna
- Bezpieczeństwo – Ratunek, Horska Zachranna Sluzba
Numery alarmowe
TOPR: 985, +48 601 100 300
HZS: 18300
Europejski numer ratunkowy: 112
Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.
Jak uniknąć wypadku w górach?
- Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
- Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
- Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
- Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
- Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
- Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.
Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?
W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:
601 100 300 – numer główny
985 – numer alarmowy
112 – numer ratunkowy
Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?
Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.
Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.
Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.
Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.
Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.
Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.
SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.
Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.
Co zabrać na wycieczkę w góry?
Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.
Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.
Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.
Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.
Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.
Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.
Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.
Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.
Co oznaczają kolory szlaków górskich?
Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:
Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty
Niebieski – szlak długodystansowy
Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc
Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami
Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane
Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.
Czy można iść w góry z psem?
Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.
W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.
Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?