Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat Oświęcimski udzielił wsparcia finansowego Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej otrzymało finansowe wsparcie ze strony Powiatu Oświęcimskiego
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej otrzymało finansowe wsparcie ze strony Powiatu Oświęcimskiego Bogusław Kwiecień
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej otrzymało finansowe wsparcie ze strony Powiatu Oświęcimskiego. Głównym celem jego działalności jest upamiętnienie i przybliżanie losów mieszkańców tego regionu w okresie niemieckiej okupacji i niesienia pomocy więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Muzeum w Oświęcimiu to instytucja kultury powiatu i Ministerstwa Kultury

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej rozpoczęło działalność w 2018 roku, a w kwietniu ub. roku nastąpiło otwarcie jego własnej siedziby w jednym z historycznych budynków tzw. Lagerhausie, w pobliżu byłego, niemieckiego obozu Auschwitz przy ul. Kolbego.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej otrzymało finansowe wsparcie ze strony Powiatu OświęcimskiegoStarostwo Powiatowe / Rafał Lorek

Jest to samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest Powiat Oświęcimski, a organem współprowadzącym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ostatnich dniach muzeum otrzymało wsparcie ze strony Powiatu Oświęcimskiego w wysokości 500 tys. zł.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej otrzymało finansowe wsparcie ze strony Powiatu OświęcimskiegoBogusław Kwiecień

- To jedyna instytucja muzealna prowadzona przez Powiat Oświęcimski. Przyznaliśmy placówce dotację w wysokości 500 tys. zł na funkcjonowanie w tym roku - podkreślił starosta Andrzej Skrzypiński przy okazji podpisania umowy z dyrektor placówki Dorotą Mleczko.

Misja Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Swoją misję upamiętnienia mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom KL Auschwitz prowadzi przez organizację licznych spotkaniach i warsztatów historycznych w oparciu o zbiory i ekspozycje muzealne.

Obejmują one m.in. wspomnienia i relacje świadków historii uzupełniane przez artefakty umieszczone w nowoczesnych, podświetlanych gablotach. Wystawa stała zlokalizowana jest na trzech piętrach budynku. W pierwszej strefie zwiedzający mogą podziwiać rzeźbę autorstwa światowej sławy artysty Igora Mitoraja, pochodzącego z Grojca. Na jednym z pierwszych w Polsce ekranów sferycznych można tutaj obejrzeć film ukazujący piękno ziemi oświęcimskiej.

W drugiej strefie zwiedzający mogą przejść przez ekran parowy, który niczym kurtyna odsłania poprzez wyświetlane zdjęcia przeszłość z okresu międzywojennego. Wystawa multimedialna dotycząca II wojny światowej ma formę labiryntu. Trzecia strefa znajduje się na poddaszu. Odwołuje się do miejsca schronienia ratowanych więźniów. Przestrzeń symbolizuje bezpieczne miejsce zagwarantowane przez polskie rodziny uciekającym z obozu.

Ostatnia część tej strefy opowiada o pierwszych miesiącach i latach po zakończeniu II wojny światowej i represjach jakich doświadczali mieszkańcy i ich rodziny za swoją działalność w czasie wojny.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto