Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda objął patronat nad obchodami 80. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz [ZDJĘCIA]

BK
Uroczystości deportacji I transportu Polaków do KL Auschwitz przed rokiem
Uroczystości deportacji I transportu Polaków do KL Auschwitz przed rokiem Zbiory Muzeum Auschwitz
Patronat nad uroczystościami 80. rocznicy deportacji polskich więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w dniu 14 czerwca objął prezydent RP Andrzej Duda. Ze względu na pandemię tegoroczne obchody na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz nie będą miały masowego charakteru.

14 czerwca 1940 roku do nowo utworzonego obozu koncentracyjnego Niemcy deportowali z Tarnowa pierwszy transport Polaków. Rocznica ta jest obchodzona również jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

To będą inne obchody

W latach ubiegłych na główne obchody składały się trzy elementy: Msza Święta w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, oficjalne upamiętnienie w historycznym miejscu przybycia transportu – gdzie dziś znajduje się Małopolska Uczelnia Państwowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego – oraz oddanie hołdu Ofiarom Auschwitz pod Ścianą Straceń na terenie byłego obozu Auschwitz I.

Ze względu na bezprecedensową sytuację zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią koronawirusa obchody 80. rocznicy deportacji pierwszego transportu Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz będą miały inny, niż pierwotnie planowano charakter.

– Niestety nie będą to obchody o charakterze masowym. Wiele zaplanowanych wydarzeń, zwłaszcza wystawienniczych, będziemy przenosić w przestrzeń internetową

- zapowiada dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

Placówka przygotowuje także specjalną lekcję online poświęcona historii Polaków w niemieckim obozie Auschwitz. Wiele informacji będzie się także pojawiać w mediach społecznościowych po to, aby z historią pierwszego transportu i początków obozu Auschwitz dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców w świecie.

Muzeum jest nieczynne od 12 marca

Jak upamiętnić czerwcową rocznicę

Program głównych obchodów będzie jednak dostosowany do ograniczeń wynikających z zagrożenia pandemią.

- Ze wszystkimi współorganizatorami będziemy w najbliższych dniach zastanawiać się, w jaki sposób najgodniej upamiętnić czerwcową rocznicę w tych szczególnych okolicznościach

– dodał dyrektor Cywiński.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto