Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przysionek Śmierci w Poznaniu. Czym był tajemniczy dom i jak wspierał walkę z tafefobią?

Redakcja
W XIX wieku tafefobia, czyli strach przed pogrzebaniem żywcem, panował wśród ludzi. W Poznaniu, by zmierzyć się z tą fobią, wybudowano nietypowy obiekt – Przysionek Śmierci, znany także jako dom dla pozornie zmarłych.
CC BY-SA 3.0 PL
W XIX wieku tafefobia, czyli strach przed pogrzebaniem żywcem, panował wśród ludzi. W Poznaniu, by zmierzyć się z tą fobią, wybudowano nietypowy obiekt – Przysionek Śmierci, znany także jako dom dla pozornie zmarłych. CC BY-SA 3.0 PL Magda Felis/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne
W XIX wieku strach przed byciem pogrzebanym żywcem, znany jako tafefobia, stał się realnym problemem dla mieszkańców Poznania. W odpowiedzi na tę obawę hrabia Edward Raczyński postanowił stworzyć niezwykłą budowlę. Tak narodziło się miejsce mające rozwiązać ten problem.

Spis treści

Historia Przysionka Śmierci

W XIX wieku w społeczeństwie Poznania zapanowała obsesyjna obawa przed byciem pogrzebanym żywcem, znaną jako tafefobia. W tym kontekście pojawia się niezwykła historia Przysionka Śmierci, zwany był także domem dla pozornie zmarłych. Opowieść o nim jest fascynująca.

Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, Poznań
W XIX wieku tafefobia, czyli strach przed pogrzebaniem żywcem, panował wśród ludzi. W Poznaniu, by zmierzyć się z tą fobią, wybudowano nietypowy obiekt – Przysionek Śmierci, znany także jako dom dla pozornie zmarłych.
CC BY-SA 3.0 PLMagda Felis/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Budynek został ufundowany przez hrabiego Raczyńskiego na terenie Cmentarza Starofarnego na Wzgórzu św. Wojciecha. Oddano go do użytku 1 stycznia 1848 roku. Przysionek Śmierci miał stanowić swoistą kostnicę dla osób obawiających się pogrzebania żywcem w stanie letargu czy śmierci klinicznej.

Pomysł na jego powstanie zrodził się po sensacyjnym odkryciu szczątków, rzekomo pogrzebanych żywcem, podczas ekshumacji na Wzgórzu Winiarskim podczas budowy Cytadeli w 1828 roku. To wydarzenie wywołało psychozę strachu wśród mieszkańców, a hrabia Raczyński, chcąc się uchronić przed takim losem, postanowił stworzyć instytucję, która miała pomóc w rozpoznaniu prawdziwej śmierci.

Projekt Domu dla pozornie zmarłych nigdy nie zyskał popularności, a sam budynek został rozebrany w 1852 roku z powodu braku zainteresowania. Fala strachu związana z tafefobią zdążyła opaść, a ludzie przestali interesować się tego typu instytucjami.

Hrabia Edward Raczyński zmarł tragicznie w 1845 roku, popełniając samobójstwo. Jego syn, Roger, podjął się dokończenia zobowiązań związanych z Domem dla pozornie zmarłych. Jednakże budynek nie przetrwał długo po otwarciu i został zlikwidowany w 1852 roku.

Gdzie dziś znajdowałby się Przysionek Śmierci? Mapa:

Co dziś znajduje się w miejscu Przysionka Śmierci?

Dziś miejsce, gdzie stał Przysionek Śmierci, to Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan. Znajdują się tam XIX wieczne nagrobki i figura Matki Boskiej przeniesiona z dzielnicy Śródka. Mimo że Dom dla pozornie zmarłych przeszedł do historii, historia Poznania wciąż z niego czerpie, pozostawiając turystom niezwykłe opowieści.

Krzyże na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu
Dzisiaj teren, gdzie stał Dom dla pozornie zmarłych, to Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan. Choć przysionek przepadł w otchłaniach historii, cmentarz sam w sobie stał się zabytkiem. Turystów przyciągają tu nie tylko pięknie zdobione nagrobki z XIX wieku, ale także barokowa figura Matki Boskiej.

CC BY-SA 4.0Koefbac/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Odwiedzając dziś Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, możemy zobaczyć bogato zdobione nagrobki z XIX wieku oraz barokową figurę Matki Boskiej przeniesioną z dzielnicy Śródka.

Mimo upływu lat historia Przysionka Śmierci w Poznaniu przetrwała, będąc pasjonującym elementem dziedzictwa kulturalnego tego regionu. Fascynujące opowieści o przeszłości wpisują się w bogatą historię Polski.

Zobacz też: 9 najpiękniejszych miast w Polsce według naszych czytelników. Które miejsca wyróżnia niezwykła uroda?

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Przysionek Śmierci w Poznaniu. Czym był tajemniczy dom i jak wspierał walkę z tafefobią? - Strona Podróży

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto