18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

"Brązowe" seniorskie mistrzostwa Polski oświęcimskich pływaków w Ostrowcu Świętokrzyskim

Filip Krogulski zajął 6. miejsce na 100 m stylem grzbietowym, przegrywając klasę mistrzowską o 0,23 s. Fot. Zbiory klubu
Z czterema brązowymi medalami wróciły zawodniczki oświęcimskiej Unii z seniorskich mistrzostw Polski na krótkim basenie, które odbyły się w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Trzy razy oświęcimianki stawały na podium w sztafetach: 4x100 m stylem zmiennym, 4x100 m stylem dowolnym i 4x50 m stylem zmiennym. Indywidualnie Katarzyna Górniak stanęła na najniższym stopniu podium na 100 m stylem grzbietowym.

Przed mistrzostwami Polski oświęcimianie liczyli na jeden medal, właśnie w sztafetach. – Muszę przyznać, że nasz obecny dorobek jest dwukrotnie bogatszy od ubiegłorocznego – cieszy się Marek Dorywalski, trener-koordynator z oświęcimskiej Unii i SMS. – Wtedy brązowe medale zdobyła nasza sztafeta 4x100 m zmiennym oraz indywidualnie na 200 m motylkiem Paulina Sikora, obecnie reprezentująca barwy AZS AWF Warszawa.

Oświęcimski szkoleniowiec ma po mistrzostwach podwójne powody do satysfakcji. – Nie chodzi tylko o liczbę medali, ale o wyniki – podkreśla Dorywalski. – Wszyscy zawodnicy podnieśli swoje klasy sportowe, notując życiowe rekordy. Niewiele zabrakło im do mistrzowskiej klasy. Uzyskali bardzo dobre wyniki, a sztafeta w stylu dowolnym ustanowiła rekord Polski juniorów 17- i 18-letnich, notując czas 3.48.53.

Sztafety kraulowe oświęcimianek pływały w składzie: Joanna Janiczek, Katarzyna Górniak, Alicja Ulatowska, Kamila Kunka. W sztafecie „zmiennej” za Kamilę Kunkę wchodziła Marlena Dudek.

Oświęcimianki były czwarte na 4x200 m stylem dowolnym (8.21.03), przegrywając walkę o podium z AZS AGH Kraków. W tej sztafecie oświęcimianki popłynęły w składzie: Kamila Kunka, Dorota Bajorska, Alicja Ulatowska, Katarzyna Górniak.

Dobrze wypadły oświęcimskie sprinterki. Joanna Janiczek na 100 m motylkiem była piąta (1.01.68), a za nią uplasowała się jej klubowa koleżanka Joanna Szczepanik (1.01.77).

O wielkim pechu mogła mówić w Ostrowcu Świętokrzyskim Joanna Janiczek w wyścigu na 50 m motylkiem, zajmując 4. miejsce. Przegrała nie tylko walkę o miejsce na najniższym stopniu podium o 0,01 s z Mają Zawiszewską ze Śląska Wrocław, ale także klasę mistrzowską, uzyskując czas 27.53 s.

– Trzeba wziąć poprawkę na to, że nasze dziewczęta są dopiero w pierwszej klasie liceum, a przyszło im się potykać z zawodniczkami od trzech do sześciu lat starszymi od siebie, więc dlatego uzyskane wyniki cieszą nas szczególnie, pozwalając z optymizmem patrzeć w przyszłość nie tylko pod kątem seniorskiej rywalizacji, ale także wśród juniorów, gdzie powinniśmy zdobyć worek medali. Zresztą całe podium na 50 m motylkiem obsadziły zawodniczki Śląska Wrocław, a zwyciężyła olimpijka Anna Dowgiert – zwraca uwagę trener-koordynator w Unii i oświęcimskiej SMS.

Powody do zadowolenia w mistrzostwach Polski miał Filip Krogulski, który był szósty na 100 stylem grzbietowym, notując czas 55.65. On także, mając 16 lat, musiał się ścigać ze znacznie starszymi od siebie. Wygrał o pięć lat starszy od Krogulskiego Krzysztof Jankiewicz z Nawy Skierniewice (53.58 s).

– Nasz zawodnik czuł niedosyt przede wszystkim dlatego że zabrakło mu 0,23 s do uzyskania klasy mistrzowskiej – zdradza Marek Dorywalski.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!