Rejsy wycieczkowe Wisłą z Oświęcimia do Krakowa. Nowa atrakcja turystyczna. Takich widoków nie ogląda się codziennie. Zobaczcie zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Rejsy wycieczkowe Wisłą z Oświęcimia do Krakowa są okazją do zobaczenia niecodziennych widoków
Rejsy wycieczkowe Wisłą z Oświęcimia do Krakowa są okazją do zobaczenia niecodziennych widoków Bogusław Kwiecień
To może być nowy hit turystyczny w regionie. Mowa o rejsach wycieczkowych po Wiśle z Dworów pod Oświęcimiem. Jest kilka możliwości, w tym do Krakowa lub Tyńca i z powrotem. Podróż jest okazją do zobaczenia niecodziennych widoków Wawelu czy klasztoru w Tyńcu z perspektywy rzeki i przeżyć chociażby śluzowanie w Borku Szlacheckim na śluzie o najwyższym spadzie w Polsce. Przejdźcie do galerii i zobaczcie zdjęcia

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Rejsy po Wiśle z Dworów Drugich k. Oświęcimia

Niezwykła podróż łodzią motorową "Nadzieja", która może zabrać na pokład 11 osób, zaczyna się z przystani im. rotmistrza Witolda Pileckiego w rejonie stopnia wodnego Dwory k. Oświęcimia.

- Chcę w ten sposób nawiązać do tradycji żeglugi na tym odcinku Wisły - mówi przedsiębiorca Krzysztof Adamski, inicjator rejsów.

Statki wycieczkowe pływające Wisłą Oświęcimia w dół rzeki rzeczywiście nie są czymś nowym. Takie rejsy odbywały się przed drugą wojną światową. Biuro Towarzystwa Żegluga Polska SA. organizowała rejsy statkiem wycieczkowym „Stanisław” z Oświęcimia do Sandomierza.

W dawnych kronikach można znaleźć zapiski o rejsach statkami z Oświęcimia nawet do Gdańska, na które stać było jednak nielicznych. Wisłą z Oświęcimia do Krakowa i dalej do Sandomierza pływał również statek pasażersko-handlowy „Światowid” należący do wspomnianego już Towarzystwa Żegluga Polska. Ciekawostką jest fakt, że jego rodzicami chrzestnymi byli prezydent RP Stanisław Wojciechowski i pisarka Maria Dąbrowska.

Szlak wodny z Oświęcimia do Krakowa ma ponad 80 km

Cały szlak wodny od stopnia wodnego Dwory liczy ponad 80 km. I już na początek jest pierwsza śluza Dwory Drugie. Tutaj różnica poziomów wynosi 4 metry. Śluza robi wrażenie swoją wielkością. Po przepłynięciu blisko 9-kilometrowego kanału wypływa się na Wisłę. Królowa polskich rzek z tej perspektywy robi wrażenie. Widać bogactwo i walory przyrody terenów nadbrzeżnych Wisły, w tym siwe czaple czy ślepowrony.

Ten etap rejsu kończy się na śluzie w Smolicach. Potem mija się przeprawę w Mętkowie, Kanał Łączański i wspomnianą śluzę w Borku Szlacheckim. Niezwykły jest widok Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Potem jeszcze śluzowanie na stopniu Kościuszki i za chwilę można podziwiać piękną panoramę Wawelu.

Zator to turystyczno-rozrywkowa perła Małopolski zachodniej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie