Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Separacja. Razem, ale jednak osobno. Czym różni się od rozwodu? Radca prawny Wojciech Stypułkowski wyjaśnia

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Czym różni się rozwód od separacji? Czasem małżonkowie próbują ratować związek przez separację, dając sobie czas.
Czym różni się rozwód od separacji? Czasem małżonkowie próbują ratować związek przez separację, dając sobie czas. Pixabay
Jakie są różnice między rozwodem i separacją? Te bardzo podobnie brzmiące instytucje prawne różnią się od siebie. Zagadnienia z nimi związane wyjaśnia Wojciech Stypułkowski, radca prawny kancelarii Lex Projects.

Kryzys małżeński stawia parę przed trudną decyzją – rozwieść się, czy może jeszcze poczekać i ratować związek? Czasami małżonków faktycznie nie łączą już żadne więzi (potocznie mówi się, że „małżeństwo nie istnieje”), a mimo to małżonkowie nie chcą się rozwodzić (np. ze względów religijnych), lecz chcieliby mieć uregulowaną sytuację prawną. Pozwala na to separacja.

Separacja i rozwód – choć bardzo podobne – to jednak dwie niezależne i różniące się od siebie instytucje prawne.

Podstawową różnicą jest to, iż po orzeczeniu separacji małżonkowie stają się małżonkami w separacji (nadal formalnie są małżonkami), a po rozwodzie następuje definitywne rozwiązanie małżeństwa (utrata statusu małżonka). Oznacza to, że w przypadku separacji, związek małżeński trwa nadal i zostaje tylko „zawieszony”.

W konsekwencji powyższego, po rozwodzie można zawrzeć nowy związek małżeński, a w czasie separacji żaden z małżonków nie ma takiej możliwości. Brak tej możliwości w czasie separacji wynika z tego, że strony nadal pozostają w związku małżeńskim i na zgodny wniosku obu stron sąd może orzec o zniesieniu separacji – następuje wówczas powrót do stanu sprzed orzeczenia separacji.

W przypadku rozwodu, w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku, małżonek, który w wyniku małżeństwa zmienił swoje nazwisko, może wrócić do nazwiska noszonego przed małżeństwem. Nie ma natomiast takiej możliwości w przypadku orzeczenia separacji. Ważne jest również, iż małżonkowie po orzeczeniu separacji, jeżeli wymagają tego względy słuszności, obowiązani są do wzajemnej pomocy, tak jak w małżeństwie. Obowiązek ten nie istnieje po rozwodzie. Należy go odróżnić jednak od obowiązku alimentacyjnego (tzn. obowiązku dostarczania środków utrzymania). Po rozwodzie obowiązek alimentacyjny wygasa po zawarciu przez małżonka uprawnionego nowego małżeństwa, a gdy małżonek płacący alimenty nie był uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, po upływie 5 lat od orzeczenia rozwodu. W przypadku separacji, obowiązek alimentacyjny z wymienionych powyżej przyczyn nie wygasa (ma charakter „bezterminowy”).

Jeżeli chodzi o najważniejsze podobieństwa, to zarówno rozwód i separacja powoduje ustanie między małżonkami wspólności majątkowej, w obu przypadkach małżonkowie nie dziedziczą po sobie spadku w razie śmierci drugiego małżonka i w obu przypadkach sąd w wyroku orzeka o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi oraz alimentach na rzecz dzieci.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Separacja. Razem, ale jednak osobno. Czym różni się od rozwodu? Radca prawny Wojciech Stypułkowski wyjaśnia - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto