Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tatrzański Park Narodowy wydał nowy komunikat o warunkach w górach. Sprawdźcie, na co trzeba uważać

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Nowy komunikat o warunkach w Tatrach, wydany przez Informację Turystyczną Tatrzańskiego Parku Narodowego, z jednej strony zachęca do wycieczek, z drugiej ostrzega przed zagrożeniami, o których nie każdy turysta mógłby pomyśleć przed wyruszeniem na trasę. Sprawdźcie, co aktualnie dzieje się w TPN i na co koniecznie musicie uważać, planując weekend w Tatrach.

Spis treści

Nowy komunikat TPN: dobre warunki do wycieczek, ale na pewne rzeczy trzeba uważać

Turyści na szlaku w Tatrach
Najnowszy komunikat TPN o warunkach w Tatrach wskazuje, na co koniecznie musicie zwracać uwagę, planując wycieczkę w góry. Lepiej sprawdźcie, co może was czekać na szlakach! halina kraczynska / polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

Tatrzański Park Narodowy opublikował najnowszy komunikat o warunkach panujących na szlakach w Tatrach. Mamy dobrą wiadomość: warunki generalnie sprzyjają turystyce i jeśli planujecie weekend w Tatrach, nic nie stoi na przeszkodzie, by zwiedzać góry.

Trzeba jednak pamiętać o kilku czynnikach, które mogą utrudnić lub zepsuć wam wędrówkę. Zobaczcie, na co zwracać uwagę, planując wycieczkę w Tatry.

Czytaj też: 10 zaskakujących ciekawostek o Tatrach. Który szczyt jest naprawdę najwyższy, co leży na dnie Morskiego Oka, która jaskinia ma aż 30 km?

Co się dzieje w TPN? Skalne obrywy, zamknięte szlaki, nieczynne schronisko

Aktualna pogoda w TPN

W górnych partiach Tatr śnieg pokrył szlaki, utrudniając wędrówki. Gdzieniegdzie śnieg zalega od wysokości ok. 1200 m n.p.m.

W niektórych miejscach na szlakach w dolnych partiach gór jest mokro, a na odcinkach leśnych możecie napotkać błoto. Po porannych przymrozkach gdzieniegdzie utrzymuje się oblodzenie.

Na graniach górskich wieje silny wiatr i przedstawiciele TPN odradzają wędrówki po tych obszarach parku.

TPN przypomina, że jesienią coraz szybciej zapada zmrok w górach. Turyści powinni planować wycieczki tak, by nie zostawać w górach po zmroku, i nosić ze sobą latarki, np. praktyczne czołówki. Pamiętajcie też, że niektóre popularne szlaki nie mają w ogóle oświetlenia, np. droga nad Morskie Oko.

Uwaga na obrywy skalne!

TPN w oficjalnym komunikacie odradza uprawianie taternictwa w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego z powodu obrywów skalnych. Trzeba też bardzo uważać w czasie wędrówek przez Przełęcz pod Chłopkiem.

Uszkodzone mostki na szlakach

Turyści muszą szczególnie uważać na szlakach między Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką. Tamtejsze mostki mają uszkodzone poręcze.

Droga pod Reglami w remoncie

Droga pod Reglami to piękna i łatwa trasa spacerowa na obrzeżach TPN. Nie jest zamknięta, ale z powodu remontów turyści muszą spodziewać się utrudnień na dwóch odcinkach:

  • Między Kirami a Małą Łąką
  • Na żółtym szlaku od Suchej Przełęczy do dolnej stacji kolejki krzesełkowej w Dolinie Gąsienicowej

Schronisko na Hali Kondratowej jest nieczynne
Od 23 września 2023 schronisko na Hali Kondratowej nie przyjmuje turystów z powodu remontu.

Do Kuźnic tylko piechotą

Jeśli chcecie wspiąć się na Giewont lub wjechać na Kasprowy Wierch, najlepiej udać się do Kuźnic. Nie jest to jednak takie proste. Trwa przebudowa drogi dojazdowej do Kuźnic. Turyści mogą dojechać taksówkami lub środkami komunikacji miejskiej tylko do skrzyżowania al. Przewodników Tatrzańskich z ul. Karłowicza. Potem do samych Kuźnic trzeba przejść pieszo ok. 1 km.

Z psem tylko na dwóch szlakach

Planując weekend w Tatrach, pamiętajcie, że psa w góry można zabrać tylko w dwa miejsca niepodlegające jurysdykcji TPN. To trasa dnem Doliny Chochołowskiej i Droga pod Reglami.

Internetowa mapa zamkniętych szlaków w Tatrach

Informacja Turystyczna TPN udostępnia online przydatną mapę, na której na bieżąco oznaczane są zamknięte szlaki w Tatrach, remonty i innego rodzaju utrudnienia, które turyści powinni brać pod uwagę, planując wycieczki. Skorzystajcie z mapy w domu, by uniknąć niespodzianek w terenie!

Źródło: TPN

Czytaj też: Zaskakujące Morskie Oko: 11 ciekawostek o największym jeziorze w Tatrach. Skąd ta dziwna nazwa? Co kryje woda? Za co anioł pokarał mnicha?

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja
Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

  • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
  • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
  • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
  • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
  • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
  • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Tatrzański Park Narodowy wydał nowy komunikat o warunkach w górach. Sprawdźcie, na co trzeba uważać - Strona Podróży

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto