Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upamiętnili ofiary kwietniowej wywózki na Sybir i oddali hołd ofiarom Katynia

OPRAC.:
Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
13 kwietnia to wyjątkowo tragiczna data w historii Polski. Tego dnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień wcześniej w nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 roku Sowieci dokonali drugiej masowej deportacji mieszkańców okupowanych terenów na Nieludzką Ziemię. Mieszkańcy powiatu pomodlili się i zapalili Światełka Pamięci przy Pomniku Sybiraka, Krzyżu Katyńskim i symbolicznych grobach ofiar sowieckiej zbrodni.

Ofiarami sowieckich zbrodniarzy było około 40 mieszkańców powiatu sokólskiego. W Charkowie zginął jeden z najzdolniejszych przedwojennych matematyków pochodzący z Cimoszki koło Janowa- Józef Marcinkiewicz. W Katyniu zamordowany został właściciel dworu w Łosośnej mjr Stanisław Bilmin.

Na terenie Białorusi zamordowano przedwojennego burmistrza Sokółki Kazimierza Komara i Eugeniusza Mieczysława Geniusz - wójta gminy Odelsk.

Na katyńskiej liście ofiar znaleźli się przedwojenni kierownicy szkół i nauczyciele z naszego powiatu. Wśród nich byli:
Roman Pawłowski - kierownik szkoły w Sokółce,
Tadeusz Borzuchowski - kierownik szkoły w Szudziałowie
Eugeniusz Rokicki - nauczyciel z Nowego Dworu,
Jan Musiał, - nauczyciel z Chodorówki Nowej
Franciszek Petelczyc - kierownik szkoły w Krynkach / zaginął na terenie ZSRS/.

Głównie w Miednoje, ale też i w mińskich kazamatach NKWD ginęli pochodzący z naszej Sokólskiej Ziemi policjanci :
Andrzej Murmyło
Edward Kułak,
Władysław Markowski
Adam Lejman
Władysław Puszko
Stanisław Białous
Wincenty Białomyzy
Antoni Gabiniewicz
Emilian Czajkowski
Roman Ryszard Barczyc

Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. w niewoli sowieckiej znalazło się około 250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów. Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz.

Z Kozielska 4 404 osób przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. 3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. 6 287 osób z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie, obecnie Twer, a pochowano w miejscowości Miednoje. Łącznie zamordowano 14 587 osób.

Na mocy decyzji z 5 marca 1940 r. wymordowano również około 7 300 Polaków przebywających w różnych więzieniach na terenach włączonych do Związku Sowieckiego: na Ukrainie rozstrzelano 3 435 osób (ich groby prawdopodobnie znajdują się w Bykowni pod Kijowem), a na Białorusi około 3,8 tys. (pochowanych prawdopodobnie w Kuropatach pod Mińskiem).

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto