Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości w Oświęcimiu w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oddano hołd ludziom, którzy podjęli walkę o wolną Polskę [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Uroczystości na placu Kościuszki w Oświęcimiu w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Uroczystości na placu Kościuszki w Oświęcimiu w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Bogusław Kwiecień
Dzisiaj, 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Oświęcimiu oddano hołd ludziom podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy po II wojnie światowej podjęli walkę o wolną Polskę z narzuconą władzą komunistyczną. Obchody odbyły się na placu Kościuszki przed Grobem Nieznanego Żołnierza, przed pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej oraz przed poświęconym mu także obeliskiem znajdującym się w parku Zasole.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

W Oświęcimiu pamiętają o żołnierzach niezłomnych

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Oświęcimiu uczczono pamięć żołnierzy niezłomnych, którzy po zakończeniu II wojny światowej pozostali wierni złożonej przysiędze i podjęli dalszą walkę o wolną Polskę z komunistyczną władzą narzuconą przez ZSRR.

Podczas uroczystości na placu Kościeszki delegacje władz miasta z prezydentem Oświęcimia Januszem Chwierutem, powiatu ze starostą Andrzejem Skrzypińskim, gminy Oświęcim z Haliną Musiał złożyły wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. Radni miejscy Prawa i Sprawiedliwości zapalili znicze. W uroczystości udział wzięli udział przedstawiciele placówek i instytucji miejskich oraz dzieci z opiekunkami z przedszkola Zgromadzenia Sióstr Serafitek w Oświęcimiu.

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się także w Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu przed pomnikiem jej patrona rtm. Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz, który po wojnie był zaangażowany w działalność podziemia niepodległościowego za co skazany został na karę śmierci.

Obok władz uczelni z rektor dr Sonią Grychtoł i społeczności akademickiej w uroczystości wzięły udział delegacje miasta i powiatu. Przedstawiciele władz miasta złożyli ponadto kwiaty na obelisku w parku Zasole także poświęconego pamięci rtm. Witolda Pileckiego.

Byli pozbawieni praw, więzieni i mordowani

Żołnierze niezłomni zostali pozbawieni przez komunistyczne władze wszelkich praw, byli więzieni i mordowani. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tys. partyzantów antykomunistycznych. Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. Powszechnie się uznaje, że większość niepodległościowych organizacji zbrojnych upadła na skutek braku reakcji USA i Wielkiej Brytanii i gwarantów postanowień konferencji jałtańskiej.

Szacuje się, że ponad 20 tys. żołnierzy wyklętych zginęło bądź zostało zamordowanych skrytobójczo lub w więzieniach NKWD i UB, część wywieziono na Wschód, wielu skazano na kary pozbawienia wolności. W końcu lat 40. i na początku 50. ponad 250 tys. ludzi więziono i przetrzymywano w obozach pracy.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto