Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W parku Zasole w Oświęcimiu stanie drzewo poświęcone Ukrainie. Symbol solidarności oświęcimian w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W Alei Drzew Pamięci w parku Zasole w Oświęcimiu zasadzone zostały już drzewa z Guerniki i Dachau (na zdjęciu uroczystość w 2018 r.)
W Alei Drzew Pamięci w parku Zasole w Oświęcimiu zasadzone zostały już drzewa z Guerniki i Dachau (na zdjęciu uroczystość w 2018 r.) Archiwum UM w Oświęcimiu
W Alei Drzew Pamięci w parku Zasole posadzony zostanie kasztanowiec poświęcony Ukrainie i narodowi ukraińskiemu jako symbol solidarności w rocznicę napaści przez Rosję. Będzie to kolejne drzewo zasadzone w alei oświęcimskiego parku na os. Zasole. Rosną już tutaj dąb z Guerniki lipa z Dachau.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Uroczystość w parku Zasole w Oświęcimiu

Uroczystość zasadzenia dębu z udziałem oświęcimskich władz oraz mieszkańców rozpocznie się jutro, 24 lutego o godz. 12.

- Pomysł zasadzenia drzewa zrodził w geście solidarności dla naszych wschodnich sąsiadów nieustających w walce o wolną ojczyznę i dla uczczenia pamięci tych, którzy stracili życie w wyniku działań zbrojnych - podkreśla oświęcimski Urząd Miasta.

W Alei Drzew zasadzony zostanie kasztanowiec, który jest symbolem Kijowa i drzewem bardzo popularnym w Ukrainie.

- Do udziału w tym wydarzeniu prezydent miasta Janusz Chwierut zaprasza mieszkańców oraz osoby z Ukrainy mieszkające aktualnie w naszym mieście - dodają w magistracie.

Aleja Drzew Pamięci to pokojowy projekt miasta Oświęcim

Park Zasole, w którym znajduje się Aleja Drzew Pamięci, jest w niewielkiej odległości od byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz. Zgodnie z ideą projektu są tutaj sadzone drzewa z miejsc na świecie, które zostały szczególnie dotknięte ludzkim okrucieństwem.

W roku 2017 jako pierwszy został posadzony Dąb Wolności z baskijskiego miasta Guernika. Rok później – Lipa z Placu Oporu w sercu Starego Miasta Dachau.

- Żywe pomniki mają nieść przestrogę i jednocześnie nadzieję na przyszłość jako symbol odradzającego się życia - podkreślają w Urzędzie Miasta.

Wydarzenie jest organizowana w ramach obchodzonego w Oświęcimiu w 2023 Roku Inicjatyw Pokojowych.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto