Wojciech Wojdak ścigał się ze...stoperem, Joanna Janiczek z siedmioma medalami w MP juniorów

Grupa 17 i 18-letnich pływaków Unii Oświęcim miała powody do zadowolenia po mistrzostwach Polski rozegranych w Opolu. Fot. Jerzy Zaborski
Z 14 medalami wróciła Unia Oświęcim z mistrzostw Polski juniorów 17- i 18-letnich w pływaniu, a rozegranych w Opolu.

Oświęcimianie wygrali klasyfikację medalową, a kraulista Wojciech Wojdak został najlepszym zawodnikiem mistrzostw, otrzymując powołanie do reprezentacji Polski na kwietniowy wielomecz pływacki w Grecji.

Wojdak zdobył trzy złote medale; na 1500 m kraulem (14.52.89), i 400 m tym samym stylem (3.45.74) i na 400 m stylem zmiennym (4.14.97), poprawiając rekord życiowy aż o 8 sekund. Z mistrzostwa cieszył się też w sztafecie kraulowej 4x200 m, razem z Jakubem Pieśniakiem, Łukaszem Goleńcem i Jakubem Szymanowskim. Z kolei srebrny medal wywalczył na 200 m kraulem (1.47.94), przegrywając mistrzostwo z Janem Hołubem ze Śląska Wrocław. - Na najdłuższym kraulu Wojdak zdublował wszystkich – podkreśla Przemysław Ptaszyński, trener zawodnika. - Choć ścigał się tylko ze stoperem, bez silnej konkurencji szczecińskich kraulistów i tak urwał jeszcze dwie sekundy z wyniku, jaki uzyskał w grudniu, w seniorskich mistrzostwach Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim.

- Na pewno „złoto” męskiej sztafety było dla nas niespodzianką, ale oby takich było więcej – podkreśla Marek Dorywalski, prezes UKP Unia Oświęcim.

Dwa medale zdobyły sztafety kraulowe kobiet na 4x200 m. Jednak ten najcenniejszego kruszcu padł łupem Śląska Wrocław. - Gdybyśmy wystawili jedną sztafetę, pewnie wzięlibyśmy „złoto”, ale mieliśmy sporo zawodniczek, więc podzieliliśmy je na połowę. Chcieliśmy, żeby wszystkie mogły powalczyć – tłumaczy trener Dorywalski. - Przegraliśmy mistrzostwo z Wrocławiem o 0,03 s, a różnica między naszymi sztafetami wyniosła 0,05 s. To tylko potwierdza wysoki poziom mistrzostw.

Jednak już w krótszej sztafecie kraulowej, 4x100 m, oświęcimski sztab szkoleniowy wystawił jedną silną ekipę, która sięgnęła po złoto (Joanna Janiczek, Kamila Kunka, Alicja Ulatowska, Miriam Podlewska).

Mistrzostwo wywalczyła też sztafeta zmienna dziewcząt, 4x100 m (Anna Całka, Urszula Michalczyk, Kamila Kunka i Joanna Janiczek).

Bardzo dobrze wypadła Joanna Janiczek, które indywidualnie zdobyła cztery medale; brązowe na 50 m kraulem i 100 stylem motylkowym oraz złote na 50 motylkiem i 100 m kraulem (56.03). Ten ostatni wynik jest nowym rekordem życiowym zawodniczki. -_ Oprócz wyników cieszy mnie to, że w finale głównym na 100 m kraulem płynęły cztery zawodniczki Unii. Wymienię jeszcze Miriam Podlewską, Kamilę Kunkę i Alicję Ulatowską _– wylicza Marek Dorywalski. - Gdyby nie choroby, które trochę trapiły zawodniczki podczas mistrzostw, kilka medali mogłoby być z cenniejszego kruszcu od tych, które zdobyliśmy. Nie ma jednak powodów na narzekań.
Z kolei na 800 m kraulem z brązowego medalu cieszyła się Kamila Kunka.

Dorobek medalowy oświęcimskiego pływania o cztery krążki wzbogaciła reprezentująca SMS Anna Kozłowska, która zdobyła złoto na 100 m stylem zmiennym, srebrne medale na 100 m stylem grzbietowym i motylkowym na tym samym dystansie i brązowy na 200 m grzbietem.