MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa świątynia w Oświęcimiu nabiera blasku. W sanktuarium maryjnym salezjanów rozpocznie się wkrótce kolejny etap rewitalizacji

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Zabytkowa świątynia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu nabiera blasku
Zabytkowa świątynia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu nabiera blasku Urząd Miasta w Oświęcimiu
W Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu wkrótce rozpocznie się kolejny etap renowacji zewnętrznej elewacji. Salezjanie na tę inwestycję uzyskali wsparcie miasta.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Renowacja zabytkowego sanktuarium w Oświęcimiu przy wsparciu miasta

Od kilkunastu lat salezjanie w Oświęcimiu odnawiają kolejne fragmenty zabytkowej świątyni. Oprócz składek wiernych pozyskują na ten cel pieniądze ze źródeł zewnętrznych, w tym z miasta, które ostatnio udzieliło kolejnego wsparcia w wysokości 50 tys. zł.

Wkrótce rozpocznie się kolejny etap rewitalizacji elewacji południowej sanktuarium w Oświęcimiu
Wkrótce rozpocznie się kolejny etap rewitalizacji elewacji południowej sanktuarium w Oświęcimiu Urząd Miasta w Oświęcimiu

- Dotację przeznaczymy na konserwację dolnej części elewacji południowej przy kancelarii. Prace przy tym fragmencie murów kosztują 108 tys. zł. Pozostałą kwotę dołożymy ze środków własnych. Będziemy też próbować pozyskać pieniądze z innych źródeł – powiedział ks. Łukasz Krysmalski, dyrektor Zgromadzenia Salezjańskiego w Oświęcimiu po podpisaniu z prezydentem miasta Januszem Chwierutem umowy o dofinansowaniu.

Rewitalizacja kompleksu salezjańskiego w Oświęcimiu trwa już od kilkunastu lat i objęła m.in. kaplicę św. Jacka
Rewitalizacja kompleksu salezjańskiego w Oświęcimiu trwa już od kilkunastu lat i objęła m.in. kaplicę św. Jacka Urząd Miasta w Oświęcimiu

Oświęcimskie sanktuarium to jeden najważniejszych i najstarszych zabytków w mieście, które odwiedzane jest przez pielgrzymów i turystów. Salezjanie chcą stopniowo nadać świątyni blasku.

Rewitalizacja kaplicy św. Jacka objęła także wnętrze obiektu
Rewitalizacja kaplicy św. Jacka objęła także wnętrze obiektu Archiwum Gazety Krakowskiej

Ksiądz Krysmalski, będący jednocześnie kustoszem sanktuarium, dodaje też, że trwają także przygotowania do dokończenia renowacji murów nad kancelarią. – W ubiegłym roku udało się zrobić część robót, które kosztowały około 500 tys. zł. Na dokończenie czekają jeszcze dwa okna i skarpa, a koszt tych prac oszacowano na 250 tys. zł. Mamy już 120 tys. zł z Województwa Małopolskiego, złożyliśmy też wnioski do Funduszu Kościelnego, do ministerstwa oraz do powiatu - wylicza salezjanin z nadzieją, że uda się zdobyć środki, które pozwolą zamknąć ten etap prac.

Wkrótce rozpocznie się kolejny etap rewitalizacji elewacji południowej sanktuarium w Oświęcimiu
Wkrótce rozpocznie się kolejny etap rewitalizacji elewacji południowej sanktuarium w Oświęcimiu Urząd Miasta w Oświęcimiu

Prace w tej części planowane są od czerwca do października. W ten sposób połowa murów elewacji południowej byłaby skończona.

Rewitalizacji wymagają też pozostałe fragmenty południowej elewacji wzdłuż placu św. Jacka i część północna świątyni. Salezjanie mają już przygotowane projekty, kosztorysy, program konserwatorski, aby ubiegać się o dotacje z różnych programów i źródeł.

W ostatnich latach w ramach prac renowacyjnych odnowiony został fronton świątyni
W ostatnich latach w ramach prac renowacyjnych odnowiony został fronton świątyni Urząd Miasta w Oświęcimiu

Wsparcie dla właścicieli obiektów zabytkowych w Oświęcimiu

Od kilku lat właściciele obiektów zabytkowych w Oświęcimiu, którzy planują ich remont lub renowację mogą skorzystać ze wsparcia, jakie oferuje oświęcimski Urząd Miasta.

– Inwestycje prowadzone przy zabytkowych obiektach są bardzo kosztowne. Dlatego z budżetu miasta przekazujemy specjalne dotacje na wsparcie prac konserwatorskich. Salezjanie od lat dbają o sanktuarium, ktore podoba się mieszkańcom i turystom. Dbałość o zabytki to przecież inwestycja w nasze dziedzictwo i warto ją kontynuować – uważa prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Jak dodają w urzędzie o dotacje z miasta mogą ubiegać się prywatni właściciele, wieczyści użytkownicy lub osoby posiadające inny tytuł prawny do zabytków, wpisanych do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić już w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto