Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa świątynia w Oświęcimiu nabiera blasku. Zakończył się kolejny etap renowacji maryjnego sanktuarium. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Zabytkowe sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu nabiera blasku. Zakończył się kolejny etap renowacji elewacji
Zabytkowe sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu nabiera blasku. Zakończył się kolejny etap renowacji elewacji Karolina Moczulska
Zakończył się kolejny etap renowacji sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. Inwestycja prowadzona przez oświęcimskich salezjanów objęła tym razem część południowej elewacji zabytkowej świątyni.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Zabytkowa świątynia w Oświęcimiu po kolejnym etapie prac

Inwestycja zakończyła się pod koniec października. Kosztowała przeszło 495 tys. zł. Prace objęły wyczyszczenie cegieł, wymianę fug, wymianę oszklenia witraży, czyszczenie antykorozyjne ram, nakrywy betonowe, gzymsy.

Pieniądze na ten cel udało się pozyskać z Ministerstwa Kultury, Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. Do tego doszły własne fundusze, m.in. ze składek wiernych oraz wpłat na konto parafialne.

Proboszcz parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych i zarazem dyrektor Zakładu Salezjańskiego w Oświęcimiu ks. Łukasz Krysmalski ma nadzieję, że prace związane z renowacją elewacji uda się kontynuować.

- Wystąpiliśmy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasta o dofinansowanie w następnym roku jeszcze fragmentu tej części elewacji. Koszt szacowany jest na 250 tys. zł - zaznacza proboszcz Krysmalski.

Ogromne koszty renowacji

Prace związane z odnowieniem zewnętrznych ścian świątyni przy ul. Jagiełły prowadzone są od kilku lat. Objęły już m.in. fronton. W ich ramach także została oczyszczona elewacja, wzmocnione zostały partie szczytowe ściany, uzupełniono części cegieł. Całość została zabezpieczona specjalnym preparatem, który będzie chronił odnowioną część murów przed wilgocią.

Prace przyczyniły się do wyeksponowania walorów architektonicznych frontonu, ale w tym przypadku chodziło nie tylko o estetykę, ale również bezpieczeństwo przed wejściem do świątyni. Istniało bowiem zagrożenie odpadania fragmentów elewacji. W minionych latach odnowiona została część północnej ściany.

Proboszcz parafii MBWW chciałby, aby odnowić także środkową część południowej elewacji, ale koszty takiego przedsięwzięcia są ogromne. Mogą sięgać od 1,5 do 2 mln zł. Salezjanie wiązali nadzieje z programem Polski Ład, ale wnioski o dofinansowanie z tego funduszu złożone przez miasto nie zostały przyjęte.

Oprócz świątyni salezjanie odnawiają również inne zabytkowe części zakładu. Kilka lat temu zakończyły się prace przy kaplicy św. Jacka, wzniesionej w pierwszej połowie XIV wieku.

Kaplica i sanktuarium coraz częściej są odwiedzane przez turystów przybywających do Oświęcimia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto