Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywa mozaika przed dworcem PKP w Oświęcimiu. Nowy obiekt będzie miał piękną oprawę [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Materiały prasowe PKP
Nowy dworzec PKP w Oświęcimiu, którego budowa dobiega końca, będzie miał efektowną oprawę. Na placu przed budynkiem od strony miasta powstała kwietna mozaika. Do wykonania tego kolorowego unikatowego "obrazu" zużyto prawie aż 2500 roślin.

Wielki kolorowy klomb przed nowym dworcem PKP w Oświęcimiu nawiązuje do historycznego dzieła Kazimierza Gąsiorowskiego, czyli szklano-kamiennej mozaiki wykonanej wraz z budową poprzedniego budynku dworcowego w latach 1964 - 1965.

Dawniej zdobiła ona wewnątrz główną ścianę holu starego dworca, a obecnie, po renowacji, została przeniesiona w całości na elewację nowego budynku.

Kolorowa roślinna kopia

Układ roślin nawiązuje do kompozycji pierwowzoru. Są na niej poziome pasy i kształty przypominające fale lub smukłe łodzie.

Posiada ona podobne wymiary – taką samą długość 24 metrów i nieco większą, bo liczącą 6,5 metra szerokość. Wydłużenie jednego z jej boków było celowym zabiegiem, gdyż wiąże się z zachowaniem perspektywy w odbiorze przestrzeni.

– Obecnie rośliny są jeszcze młode, ale kiedy osiągną pełne rozmiary, to pokryją cały kwietnik gęstą darnią z liści o zróżnicowanej kolorystyce, charakterystycznej dla danego gatunku i odmiany

– mówi architekt Paweł Kośmicki, z PKP S.A., autor projektu przebudowy dworca.

Kwietna mozaika składa się dokładnie z 2496 roślin. Aby ułatwić ich rozmieszczenie w sposób zgody z projektem, cała powierzchnia zielonej mozaiki została podzielona na kwadraty o boku 1 m, a następnie w każdym z tych pól umieszczono 16 sadzonek w układzie opisanym w dokumentacji. Do jej wykonania użyto 747 sztuk sadzonek rozchodnika kamczackiego, 617 sadzonek rozchodnika białego, 555 żurawek w odmianach "Creme Brulee" i i 263 "Palace Purple" oraz 314 goździków sinych.

Na każdą porę roku

Ciekawostką jest to, że kwietna mozaika będzie „żyła”, czyli jej kolorystyka będzie ulegać zmianie wraz ze upływem pór roku, co jest związane z cyklem w życiu roślin. Wiosną liście żurawki będą ciemnobordowe i rdzawe, goździków - sinoniebieskie, a rozchodników – jasnozielone i bordowe.

- Kwitnienie poszczególnych roślin potrwa kilka tygodni zależnie od gatunku

– opowiada Marzena Świtalska, autorka kompozycji roślinnej i architekt krajobrazu.

Podczas okresu kwitnienia latem żurawki wytworzą łodyżki o wysokości około 30 cm w kolorze liści i drobne kwiatki rozsypane stożkowo wokół górnej części łodygi - w kolorze kremowo białym i koralowo różowym. Goździki zakwitną w kolorze cyklamenowo-różowym, a rozchodniki wytworzą kwiatostany w formie małych baldaszków w kolorze słonecznikowej żółci i pomarańczowym.

Wygląd kwietnej mozaiki ulegnie kolejnej zmianie jesienią i zimą. – Żurawki i goździki stracą intensywność koloru liści, które pozostaną na roślinach do wiosny. Z kolei rozchodniki jesienią przebarwią się na brązowo i rudo oraz zaczną powoli tracić swoją objętość, aż do zaschnięcia na zimę. Pozostaną tylko resztki łodyżek i liści, nie tracąc jednak zarysu całej kompozycji – tłumaczy Świtalska.

Oprócz zmian w wyglądzie mozaiki wraz z porami roku istotny jest również jej wymiar funkcjonalny i symboliczny.

- Żywa mozaika ma wypełniać i uatrakcyjniać przestrzeń placu dworcowego, ale jednocześnie być symbolicznymi kwiatami złożonymi w hołdzie ofiarom dawnego obozu Auschwitz-Birkenau - zaznacza Bartłomiej Sarna z Wydziału Prasowego Biura Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A.

Odbiory techniczne

Budowa nowego dworca w Oświęcimiu realizowanego w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego dobiega końca. Obecnie trwają czynności związane z odbiorami technicznymi. Planowane otwarcie obiektu nastąpi w pierwszej połowie 2020 roku. Jest on realizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto