MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w Oświęcimiu i powiecie oświęcimskim na koniec 2023 roku. Zobaczcie dane

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Sytuację na rynku pracy w powiecie oświęcimskim oceniła niedawno Powiatowa Rada Rynku Pracy
Sytuację na rynku pracy w powiecie oświęcimskim oceniła niedawno Powiatowa Rada Rynku Pracy Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu / Rafał Lorek
Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu podał dane dotyczące bezrobocia na koniec 2023 roku. Wynika z nich, że w powiecie oświęcimskim były 2343 osoby pozostające bez pracy, co przełożyło się na rekordowo niską stopę bezrobocia.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Spadek bezrobocia w powiecie oświęcimskim

Na koniec grudnia 2022 roku w oświęcimskim PUP było zarejestrowanych 2626 bezrobotnych. W styczniu 2023 ta liczba wynosiła 2833, by w kolejnych miesiącach systematycznie spadać.

- W pierwszych dniach stycznia tego znów pojawiło się więcej osób poszukujących pracy, ale jest to charakterystyczne w tym okresie. Wielu osobom wygasają z końcem roku umowy, mniej ofert zatrudnienia jest do prac sezonowych. Należy spodziewać się, że w następnych miesiącach znów liczba bezrobotnych będzie się zmniejszać - ocenia Józef Kała, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu.

Jak dodaje, ciągle też pracodawcy poszukują pracowników. Dotyczy to szczególnie branży budowlanej, do pracy na zmiany, czy w handlu. W ub. roku pracodawcy zgłosiło 2200 wolnych miejsc pracy, z czego w grudniu 2023 - 122. W oświęcimskim PUP podkreślają, że ofert na rynku jest więcej. Wielu pracodawców prowadzi własną rekrutację bez zgłaszania danych.

Rekordowo niska stopa bezrobocia w powiecie oświęcimskim

Stopa bezrobocia w powiecie oświęcimskim spadła w listopadzie 2023 roku do poziomu 4,9 proc. Dla porównania dla całego kraju wynosiła 5 proc., a dla Małopolski - 4,1 proc. Wskaźnik był pod tym względem do wcześniejszych miesięcy i wynosił - w październiku - 4,9 proc. a we wrześniu - 5,0. Na początku 2023 w styczniu sięgał 5,9 proc.

Dla porównania na koniec 2022 roku wynosił 5,5 proc., 2021 - 5,5, a 2020 - 6,7.

Dane dotyczące liczby bezrobotnych na koniec 2023 r. w rozbiciu na poszczególne gminy: miasto Oświęcim - 694, Brzeszcze - 232, Kęty - 628, Chełmek - 169, Osiek - 112, gmina Oświęcim - 210, Polanka Wielka - 49, Przeciszów - 98, Zator - 151.

- W tym roku Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu będzie dysponował kwotą nieco ponad 10 mln zł na aktywizację bezrobotnych i wsparcie rozwoju przedsiębiorczości z terenu naszego powiatu - powiedziała Patrycja Bies-Walus, zastępca dyrektora PUP podczas niedawnego spotkania Powiatowej Rady Rynku Pracy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezrobocie w Oświęcimiu i powiecie oświęcimskim na koniec 2023 roku. Zobaczcie dane - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto