Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau oddała hołd francuskim Żydom deportowanym do niemieckiego obozu Auschwitz [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Przedstawiciele Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau uczcili pamięć ofiar transportów deportacyjnych francuskich Żydów do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau
Przedstawiciele Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau uczcili pamięć ofiar transportów deportacyjnych francuskich Żydów do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Brkenau
Dziś, 30 marca mija 79. rocznica pierwszego transportu deportacyjnego francuskich Żydów do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau. 30 marca 1942 roku z obozu Compiegne w okupowanej Francji do obozu Auschwitz przybył pierwszy transport kolejowy z deportowanymi ludźmi. Było to 1112 Żydów. Z tej okazji Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau zapaliła znicze na Judenrampe Birkenau - miejscu gdzie Niemcy przywozili transporty deportacyjne z całej ówczesnej okupowanej Europy.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Hołd w imieniu konsula Francji, Francuzów i Polaków

Mimo trudnych czasów epidemii, delegacja Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau zapaliła znicz w imieniu konsula generalnego Francji Anne Schmidt-Riou i wszystkich Francuzów przed symbolicznymi tablicami upamiętniającymi transporty do Auschwitz, a w imieniu Fundacji oraz wszystkich Polaków zapalono również znicz przed oryginalnymi wagonami bydlęcymi na Judenrampe Birkenau.

- Stojąc w miejscu, gdzie Niemcy przywozili transporty deportacyjne z całej ówczesnej okupowanej Europy, minutą ciszy upamiętniliśmy rocznicę pierwszego transportu oraz wszystkie francuskie ofiary transportów deportacyjnych do Auschwitz

- podkreślają przedstawiciele Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci.

Jak, dodają, według źródeł historycznych było to ogółem 63 tysiące kobiet dzieci mężczyzn.

Judenrampe - stacja końcowa dla pół miliona więźniów deportowanych na śmierć do Auschwitz

Judenrampe jako miejsce wyładunku transportów deportacyjnych funkcjonowało od wczesnej wiosny 1942 roku do maja 1944 roku.

- To tu wysiadając z bydlęcych wagonów przed dwoma budynkami obozowych magazynów żywnościowych Fünfkartofellagerhale und Krautsilo KL Auschwitz-Birkenau, tj. ziemniaczarkami i kwaszarnią, przybyli ludzie byli dzieleni w selekcjach, na tych którzy są przydatni dla III Rzeszy i będą pracować w obozie i na tych którzy od razu zostają skierowani na śmierć do komór gazowych - podkreślają w Fundacji.

Przez trzy lata to miejsce stało się stacją końcową dla około pół miliona przymusowo deportowanych przez Niemców na śmierć więźniów.

Dziś budynkami obozowych magazynów żywnościowych i tym Miejscem Pamięci, opiekuje się Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Obydwa oryginalne budynki Fundacja ma w planach odbudować i przywrócić do ich pierwotnego stanu, powstanie tu jedyne na świecie Muzeum Judenrampe.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto