Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejowy dworzec w Oświęcimiu został laureatem ogólnopolskiego konkursu "Dworzec Roku 2021". Tak zdecydowało jury [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Dworzec w Oświęcimiu zdobył główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie "Dworzec Roku"
Dworzec w Oświęcimiu zdobył główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie "Dworzec Roku" Materiały prasowe PKP
Jury czwartej edycji konkursu "Dworzec Roku" przyznało główną nagrodę dworcowi PKP w Oświęcimiu, podkreślając, że jest to nowoczesny obiekt wybudowany w miejscu starego, niefunkcjonalnego budynku z lat 60. ubiegłego wieku. Tymczasem pasażerowie w Oświęcimiu zwracają uwagę, że na dworcu oddanym do użytku półtora roku temu wciąż nieczynne są kasy biletowe. W tym samym konkursie w głosowaniu internautów zwyciężył dworzec we Wrocławiu.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Dworzec Roku 2021 jest w Oświęcimiu

Ogólnopolski konkurs "Dworzec Roku" w tym roku odbył się po raz czwarty. Zmagania przebiegają w czterech etapach – począwszy od zgłoszeń, poprzez etap audytów i zakwalifikowanie do finału 10 obiektów, po wybór najlepszego dworca.

W tym roku laureatami głównych nagród zostały dwa obiekty - głosami jury dworzec w Oświęcimiu a w głosowaniu internautów we Wrocławiu. Wyniki konkursu przedstawiciele Fundacji Grupy PKP i Fundacji ProKolej ogłosili Kongresu Kolejowego.

– Tegoroczni laureaci to przykład na to, że w naszym konkursie może zwyciężyć naprawdę każdy dworzec, niezależnie od lokalizacji, wielkości czy liczby obsługiwanych pociągów

– podkreśla dr Jakub Majewski, prezes zarządu Fundacji ProKolej.

Według niego, wybrany przez jury dworzec w Oświęcimiu jest przykładem nowoczesnego, kompaktowego obiektu wybudowanego w miejscu starego, niefunkcjonalnego budynku z lat 60. ubiegłego wieku. Z kolej dworzec wrocławski pokazuje, jak można zmodernizować duży historyczny obiekt, który spełnia wymagania obsługi pasażera XXI wieku nie tracąc dotychczasowej atmosfery.

- Zarówno dworzec we Wrocławiu, jak i dworzec w Oświęcimiu to przykłady pokazujące pozytywne przemiany zachodzące w krajowej infrastrukturze kolejowej. Oba te obiekty łączą w sobie niezwykły wygląd, jak również, a może przede wszystkim, wszechstronną funkcjonalność

– zwraca uwagę Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Pasażerowie pytają o kasy biletowe

Organizatorzy konkursu podkreślają, że oświęcimski dworzec autorstwa PKP S.A. jest na miarę XXI wieku. Cały obiekt jest energooszczędny i ekologiczny. Do jego ogrzewania wykorzystano m.in. pompy ciepła i wentylację mechaniczną wraz z odzyskiem ciepła, a natężenie światła regulowane jest poprzez system automatycznych czujników.

Jest to obiekt nowoczesny, w pełni funkcjonalny, przyjazny pasażerom i spełniający ich najważniejsze wymagania, w tym jeśli chodzi o obsługę osób niepełnosprawnych. Na przykład wszystkie ciągi komunikacyjne oznaczono alfabetem Braille’a. Jest także poczekalnia z zabawkami dla najmłodszych pasażerów.

Wielu spośród pasażerów nie podziela do końca tej opinii, bo kasy biletowe wciąż nie są tutaj czynne, chociaż od otwarcia dworca minęło półtora roku.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto