MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszają prace nad projektem przebudowy lodowiska w Oświęcimiu. Ma powstać nowoczesny stadion zimowy z dodatkową taflą. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Kryte lodowisko w Oświęcimiu przez wiele lat było sportową wizytówką miasta
Kryte lodowisko w Oświęcimiu przez wiele lat było sportową wizytówką miasta Piotr Strycharski dla Urzędu Miasta w Oświęcimiu
Po blisko 60 latach kryte lodowisko w Oświęcimiu ma zyskać nowy wygląd. Miasto podpisało umowę dotyczącą przygotowania projektu przekształcenia istniejącej hali w nowoczesny zimowy stadion i budowy dodatkowej tafli lodowej z widownią.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Największa inwestycja miasta w Oświęcimiu

Istniejący obiekt, którego historia sięga połowy lat 60 ub. wieku, jest już w złym stanie technicznym. Przez wiele lat był sportową wizytówką miasta.

Historia sztucznego lodowiska w Oświęcimiu sięga połowy lat 60. ub. wieku
Historia sztucznego lodowiska w Oświęcimiu sięga połowy lat 60. ub. wieku Piotr Strycharski dla Urzędu Miasta w Oświęcimiu

- Sądzę, że mógłby funkcjonować jeszcze tylko kilka lat. Dlatego już teraz podjęliśmy odpowiednie kroki, aby wcześniej przeprowadzić tę skomplikowaną pod względem zakresu prac i finansów inwestycję – zaznacza prezydent miasta Janusz Chwierut.

Jak dodaje, będzie to największa inwestycja realizowana przez oświęcimski samorząd. Kolejny etapem jej przygotowania było podpisanie umowy z katowicką firmą M.O.C Architekci, która wyłoniona została w konkursie przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich z Katowic i Krakowa oraz miasto. Firma ma przygotować dokumentację techniczną.

Podpisanie umowy dotyczącej przygotowania projektu technicznego przebudowy istniejącego lodowiska
Podpisanie umowy dotyczącej przygotowania projektu technicznego przebudowy istniejącego lodowiska Urząd Miasta w Oświęcimiu

Przedstawiciele firmy przyznają, że będzie to wyzwanie. Podstawowym założeniem projektu jest pogodzenie różnych funkcji lodowiska. Mówi się nie tylko o imprezach sportowych, ale także rekreacyjnych dla mieszkańców, kulturalnych czy organizacji targów gospodarczych. Architekci dodają, że istotny będzie także wygląd obiektu.

Obecnie lodowisko w Oświęcimiu jest już w złym stanie technicznym
Obecnie lodowisko w Oświęcimiu jest już w złym stanie technicznym Piotr Strycharski dla Urzędu Miasta w Oświęcimiu

– Czeka nas ogrom pracy, temat jest niełatwy, ale niezmiernie ważny dla nas architektów. Również dla miasta, bo hala lodowa jest jego symbolem. Chcemy, aby dobrze służyła społeczności Oświęcimia – podkreślił architekt Błażej Janik przy okazji podpisania umowy.

Przygotowanie projektowe będzie składało się z dwóch etapów. W ciągu czterech miesięcy firma ma opracować koncepcję pokonkursową, czyli zebrać wszystkie uwagi przedstawione przez miasto, sąd konkursowy oraz wnioski, które wpłyną od przedstawicieli środowisk sportowych użytkujących na co dzień lodowisko.

Przebudowa lodowiska będzie największą inwestycją oświęcimskiego samorządu
Przebudowa lodowiska będzie największą inwestycją oświęcimskiego samorządu Piotr Strycharski dla Urzędu Miasta w Oświęcimiu

- Kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu technicznego i uzyskanie pozwolenia na budowę. Liczymy, że prace ostatecznie zakończą się w lipcu 2025 roku. Wtedy będziemy szukać pieniędzy, które chcemy zainwestować w obiekt, a następnie przejść do realizacji – dodaje prezydent Oświęcimia.

Kryte lodowisko w Oświęcimiu wpisało się na stałe w krajobraz miasta
Kryte lodowisko w Oświęcimiu wpisało się na stałe w krajobraz miasta Piotr Strycharski dla Urzędu Miasta w Oświęcimiu

Najpierw budowa drugiej tafli

Przebudowa istniejącej hali lodowej obejmie trybuny, zaplecze sportowe, korytarze i strefę kibica. Widownia będzie przygotowana dla minimum 3 tysięcy osób. Przewiduje się też miejsce dla punktów gastronomicznych.

Obok planowana jest nowa pełnowymiarowa tafla treningowa z widownią na 300 miejsc, która zgodnie z założeniami ma powstać w pierwszej kolejności, aby zapewnić ciągłość szkolenia na czas inwestycji.

Przy obiekcie ma powstać parking na około 300 miejsc postojowych dla samochodów i autokarów. Będzie przygotowanym pod kątem korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami.

– Zachęcamy środowiska sportowe, które mają dobrą wolę i intencje, abyśmy wspólnie osiągnęli konsensus, który sprawi że wybudujemy coś co będzie nas satysfakcjonowało na kolejne dziesięciolecia, bo hokej, łyżwiarstwo to dyscypliny, które są symbolem miasta i warto w nie inwestować – zauważa prezydent.

Podpisanie wspomnianej umowy odbyło się na lodowisku. Miasto reprezentowali wspomniany prezydent oraz jego zastępca Andrzej Bojarski, a firmę M.O.C Architekci właściciele Ewa Janik i Błażej Janik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto