Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej szuka pamiątek po Igorze Mitoraju, który wychował się w Grojcu koło Oświęcimia. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Rzeźba Igora Mitoraja pt. „Asklepios”, która znajduje się na wystawie stałej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Rzeźba Igora Mitoraja pt. „Asklepios”, która znajduje się na wystawie stałej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przygotowuje wystawę i spotkanie poświęcone życiu i twórczości Igora Mitoraja. Światowej sławy rzeźbiarz dzieciństwo i młodość spędził w Grojcu k. Oświęcimia. W październiku ub. roku nadano mu pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Igor Mitoraj wychował się w Grojcu koło Oświęcimia

Rok 2024 w nawiązaniu do 80. rocznicy urodzin i 10. rocznicy śmierci artysty został ogłoszony Rokiem Igora Mitoraja. Jego postać jest ostatnio często przypominana w Oświęcimiu. Przewodnicząca Rady Gminy w Oświęcimiu Bernardyna Bryzek przy okazji nadania wspomnianego tytułu podkreślała, że związki tak wybitnego rzeźbiarza z gminą są powodem do dumy dla jej mieszkańców.

Igor Mitoraj urodził się 26 marca 1944 w Oederan w Niemczech. Był synem deportowanej w czasie okupacji polskiej robotnicy przymusowej. Po wojnie przyjechał z matką do jej rodziców w Grojcu. Tutaj spędził dzieciństwo i młodość. Był także uczniem Technikum Chemicznego w Oświęcimiu.

Te związki przypomina także Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, które w marcu chce zorganizować wystawę poświęconą życiu i twórczości artysty. Okazuje się, że wiele osób ma różnego rodzaju przedmioty związane z twórcą.

Na apel muzeum już odpowiedziały dwie uczestniczki spotkania, jakie odbyło się w placówce przed rokiem.

- Dzięki nim na marcowej wystawie będzie można zobaczyć bilet wstępu na wystawę Igora Mitoraja, plakat i album z jego autografami i dedykacją oraz, uwaga: zestaw nigdy niepublikowanych fotografii autorstwa Joanny Chrząszcz z wystawy mistrza w Krakowie w 1993 roku - zaznacza placówka.

Osoby, które gotowe są wypożyczyć na rocznicową wystawę czasową przedmioty związane z Igorem Mitorajem proszone są o kontakt z placówką - telefoniczny: 33/447-40-84 lub e-mail: [email protected]. Zgłoszenia przyjmowane są do 29 lutego.

Światowa kariera Igora Mitoraja

Rozwój talentu Igora Mitoraja miała miejsce najpierw w Liceum Plastycznym w Bielsku-Białej. Po jego ukończeniu w 1963 wstąpił na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował malarstwo pod kierunkiem Tadeusza Kantora.

Od 1968 tworzył we Francji i Włoszech. Był rzeźbiarzem o międzynarodowej sławie, którego dorobek można oglądać w światowych metropoliach: Paryżu, Rzymie, Mediolanie, Londynie, a także Krakowie. W 2013 powrócił do Polski. Zmarł 6 października 2014 w Paryżu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto