Na cmentarzu w Brzeszczach oddano hołd ofiarom ewakuacji przez Niemców obozu Auschwitz. Marsze śmierci pochłonęły tysiące istnień. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Na cmentarzu w Brzeszczach odbyła się uroczystość upamiętnienia ofiar marszu śmierci więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau
Na cmentarzu w Brzeszczach odbyła się uroczystość upamiętnienia ofiar marszu śmierci więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau Bogusław Kwiecień
Na cmentarzu w Brzeszczach odbyła się uroczystość upamiętnienia ofiar marszu śmierci więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Dzisiaj, 19 stycznia przypada 78 rocznica ewakuacji przez Niemców kompleksu KL Auschwitz. Historycy szacują, że w jej trakcie zginęło nawet kilkanaście tysięcy więźniów.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Pierwsza zbiorowa mogiła ofiar marszu śmierci w Brzeszczach

W Brzeszczach znajduje się pierwsza zbiorowa mogiła ofiar marszu śmierci na długiej, sięgającej aż po Wodzisław i Gliwice trasie ewakuacji Auschwitz i jego podobozów. Ewakuację więźniów Niemcy rozpoczęli 17 stycznia 1945 roku po ostatnim wieczornym apelu obozowym, do którego stanęło 56 tys. więźniów. Pierwsze kolumny z macierzystego obozu wyszły w ciemnościach konwojowane przez esesmanów. Było to kilka dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Oświęcimia.

- Od 17 do 21 stycznia 1945 roku główną drogą przez Brzeszcze przeszło około 25 tys. więźniów. Byli wśród nich więźniowie z podobozów m.in. Auschwitz-Bór/Budy i Auschwitz-Jawischowitz - podkreśliła Agnieszka Molenda-Kopijasz z Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, będącej organizatorem obchodów rocznicowych.

Jak dodaje, wielu z tej kilkudziesięciotysięcznej grupy nie wytrzymało już na początku morderczej, pieszej trasy. Zginęli z wycieńczenia bądź kul SS-manów. 19 stycznia niemiecki burmistrz Brzeszcz nakazał mieszkańcom pochowanie zwłok zmarłych więźniów na odcinku od Rajska do granic Jawiszowic. Zebrano i pochowano 18 ciał kobiet i mężczyzn, w tym żydowskiego pochodzenia. Okoliczna ludność starała się ratować więźniów. Zbiegłych ukrywano nawet po kilka tygodni.

Uroczystości na cmentarzu w Brzeszczach

W uroczystościach na cmentarzu w Brzeszczach udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządu województwa małopolskiego, powiatu oświęcimskiego oraz gminy Brzeszcze. Obecne były delegacje zagraniczne z Izraela, Niemiec, Francji oraz placówek i instytucji powiatu oświęcimskiego.

Trasę marszów śmierci znaczą liczne mogiły

Drogi ewakuacji więźniów wiodły z Oświęcimia przez Pszczynę do Wodzisławia oraz przez Tychy i Mikołów do Gliwic, gdzie czekały pociągi, które wywiozły więźniów dalej w głąb Rzeszy do obozów Ravensbrück, Mauthausen i Buchenwald. Historycy szacują, że w marszach śmierci zginęło co najmniej 9 tysięcy ludzi, ale podawane są i wyższe liczby sięgające nawet 15 tysięcy.

- Świadectwem zbrodni dokonywanych na ewakuowanych więźniach są liczne mogiły. Na Śląsku jest ich blisko 60, a trzeba dodać, że Marsze Śmierci przeszły również terenami dzisiejszych Czech i Moraw, gdzie śladami po nich jest kolejnych 50 mogił – wylicza Dagmar Kopijasz z Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci.

Po wojnie świadkowie opowiadali o niewyobrażalnej gehennie więźniów. Był to bardzo mroźny styczeń. W nocy temperatura spadała do 20 stopni poniżej zera. Esesmani pędzili ich w lichych okryciach. - Na nogach mieli drewniane chodaki – podkreśla Grzegorz Siuta także z Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci. - Dzisiaj aż trudno sobie wyobrazić, co musieli przeżywać na tym potwornym mrozie – dodaje.

W KL Auschwitz Niemcy pozostawili około 7 tys. skrajnie wyczerpanych i chorych więźniów, którzy 27 stycznia 1945 roku doczekali wyzwolenia, gdy na tereny obozu wkroczyli żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto